ECOLOGISCH ONDERZOEK ZEELAND Egbert Duursma was een chemicus die zijn sporen had verdiend in onderzoek naar organisch materiaal in zee en die veel studie had verricht aan het gedrag van verontreinigingen, zoals door zware metalen en PCB's. Hij had op het Delta Instituut ook de nodige technische apparatuur en know-how bijeengebracht om deze stoffen te analyseren. De samenwerking met Rijkswaterstaat, waarin ook dr. Piet Nien- huis een belangrijke rol had als projectleider van enkele zeer grote projecten, vooral rond de Oosterschelde, had als belangrijk effect een sterke groei van het personeelsbestand en de wetenschappe lijke capaciteit van het instituut. Veel onderzoekers die als jonge, tijdelijke onderzoekers in het instituut begonnen, zijn nog steeds actief op tal van plaatsen elders in Nederland, dikwijls op belang rijke posities in de Nederlandse onderzoeks- en onderwijswereld. Werken op het Delta Instituut is blijkbaar een goede leerschool. De samenwerking met Rijkswaterstaat en het zich toespitsen op de milieuproblematiek rond de Delta had ook een nadeel: het Delta-instituut richtte en profileerde zich sterk op de lokale pro blemen en werd daarmee dan ook geassocieerd. Met het einde van de Deltawerken kwam ook het einde van het instituut in zicht, temeer daar de oorspronkelijke opdracht van het instituut vervuld leek. Toen Egbert Duursma in 1986 naar het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee op Texel vertrok, bleef de direc- Dr K.F. Vaas, de eerste directeur van het Delta-instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek. Dr E.K. Duursma samen met H.M. Koningin Juliana in 1980. 45

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 47