ECOLOGISCH ONDERZOEK IN ZEELAND den ook een soort kaste, een elitair gezelschap van mensen, die elkaar met grote voorkomendheid bejegenden. Kritiek vanuit de buitenwereld was ondenkbaar. Dit is nu volledig veranderd. Dat onderzoek een maatschappelijk gedreven activiteit is, wordt thans algemeen erkend en de implicatie dat de maatschappij er ook controle over kan uitoefenen evenzeer. Het beeld van de lichtelijk verwarde professor met het vlindernetje, die door ieder een eerbiedig behandeld en met rust gelaten wordt en die vooral onbegrijpelijke dingen doet, beantwoordt op geen enkele manier meer aan de werkelijkheid. Wetenschap is een bedrijf geworden, met een rigoureuze planning vooraf, een zware competitie om aan de nodige middelen te komen, een grote druk op resultaten en een strenge beoordeling achteraf. Het verkrijgen van fondsen voor onderzoek, het neerschrijven en gepubliceerd krijgen van de resultaten van dit onderzoek in eersterangstijdschriften is een kwestie van overleving geworden. Onderzoekers worden beoor deeld aan de hand van het aantal keren dat hun artikelen door vakbroeders geciteerd wordt. Onderzoek wordt ook al lang niet meer individueel bedreven, maar in werkgroepen met soms een groot aantal deelnemers, die zich rond thema's en in projecten concentreren. Dergelijke projecten worden aangeboden aan exter ne financiers waarbij de kans op succes dikwijls niet meer dan 10-20 bedraagt. Naast de hierboven geschetste ontwikkeling in de wetenschaps beoefening, was er een andere belangrijke ontwikkeling voor de geschiedenis van het instituut. Al tijdens het directeurschap van Egbert Duursma, maar meer nog sinds dat van Carlo Heip, ging het Delta Instituut zich veel meer internationaal oriënteren, onder meer door samenwerkingsverbanden en door competitie met een groot aantal instituten in Europa en daarbuiten. Hierdoor werd het onderzoeksveld sterk verruimd van de Delta en haar afslui- tings- en vervuilingsproblematiek naar estuariene en kustgebie den vrijwel overal in de wereld. Dit werd mede mogelijk gemaakt door de algemene maatschappelijke erkenning van de milieupro blematiek, die vooral in kustgebieden erg duidelijk zichtbaar is. Hierdoor kwam de ecologie plots middenin het maatschappelijk gebeuren te liggen en werden enkele zeer grote internationale programma's gestart, zoals het nu algemeen bekende Global Change programma rond de klimaatsveranderingen. Organisaties als de Nederlandse Organisatie van Wetenschappelijk Onderzoek (NWO) startten grotere programma's op met vrij veel middelen. 48

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 50