ECOLOGISCH ONDERZOEK Vooral vanaf het begin van de jaren negentig werden de weten schappelijke onderzoeksprogramma's van de Europese Unie van groot en nog steeds toenemend belang. In de laatste tien jaar startte het Delta Instituut en later het CEMO daarom onderzoek in onder andere Antarctica, de noordelijke poolgebieden, tropische gebieden, waaronder Indonesië, de Filipijnen, Costa Rica en Oost-Afrikaanse landen, en zowat overal in Europa. Ook trok het CEMO, in nauwe samenwerking met het Nederlands Instituut voor Onderzoek der Zee, meer buitengaats met onderzoek in de Indische Oceaan in het kader van het Netherlands Indian Ocean Programme van 1992-1993 en nu nog steeds in de Atlantische Oceaan en de Middellandse Zee. Maar ook in de Zeeuwse delta blijft het instituut zeer actief. Veel onder zoek vindt momenteel in de Westerschelde plaats waar de effec ten van de verdieping bekeken worden. Door deze projecten en ook als gevolg van de reorganisatie nam het wetenschappelijk potentieel voortdurend toe, zodat nu meer dan veertig academici op het instituut in Yerseke werkzaam zijn. Schorplanten worden gespoeld en uitge zocht voor chemische analyse. Het huidige onderzoek in het CEMO ^et CEMO is geen Zeeuws instituut maar een wetenschappelijk instituut in Zeeland. Op dit ogenblik is het CEMO uitgegroeid tot één van de toonaangevende wetenschappelijke instituten op het gebied van de studie van estu aria en kustgebieden in Europa en zelfs in de wereld. Dit onderzoek is dan ook niet spe cifiek meer gericht op de Zeeuwse problematiek maar is wel nog steeds erg relevant voor Zeeland. Het is en blijft fundamenteel onderzoek, dat wil zeggen dat het zich richt op het verwerven van kennis, maar er wordt ook toegepast, beleids gericht onderzoek uit gevoerd, net als in het verleden meestal in nauwe samenwerking met Rijkswaterstaat gebeurde. Om ecosystemen te bestuderen 49

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 51