ECOLOGISCH ONDERZOEK IN ZEELAND wordt meestal onderscheid gemaakt tussen de structuur en het functioneren van dergelijke systemen. Structuur betekent de fysische omgeving, zoals het water, de onderwaterbodem, de stranden, alsook de soorten micro-organismen, planten en dieren die erin voorkomen. Bij functioneren gaat het om de werking van die systemen en over vragen zoals hoeveel biomassa er geproduceerd wordt, hoe snel cycli van stikstof en fosfor verlopen, waar energie en materie van daan komen en naar toe gaan, hoe organismen zich aanpassen aan hun omgeving en hoe ze hun omgeving ook veranderen, en nog vele andere. Het goed functioneren van ecosystemen is ook voor de mens van levensbelang. Hij maakt in feite deel uit van het systeem. In de huidige ecologie worden dan ook meer en meer de mens en zijn activiteiten als onderdelen van de ecosystemen be schouwd en bestudeerd, eerder dan ze als een externe storende factor te zien. Hierbij wordt ook de economie betrokken. Ecologische economie is daarom een tak van wetenschap die ongetwijfeld in de komende jaren een belangrijk onderzoeksveld zal worden. Estuaria en kustgebieden zijn heel dynamisch en veranderen snel. Waterbeweging is daarbij een fundamenteel gegeven. Veel stoffen worden door de atmosfeer snel over de aarde verspreid, veel andere stoffen worden vervoerd door het water en dat gebeurt Slikplaten zijn vaak moeilijk begaanbaar. Daarom wordt soms gebruik gemaakt van een klein model Hoovercraft. Deze foto is genomen bij het getijdegebied van Marennes-Oléron, waar in samenwerking met Franse onder zoekers aan een Europees research- project wordt gewerkt. 50

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 52