ECOLOGISCH ONDERZOEK IN ZEELAND van deze systemen levende steltlopers in een sterk door mensen beïnvloede omgeving. Zeegrassen waren ooit algemeen in onze kustwateren: in de eerste decennia van deze eeuw bedroeg het totale oppervlak aan zeegrasvegetatie nog veel meer dan 100 km2. Tegenwoordig is dat minder dan 3 km2. Financieel ondersteund door de Europese Unie en door de Nederlandse Organisatie van Wetenschappelijk Onderzoek vindt nu veldonderzoek plaats in Nederland, en ver daarbuiten, in Oost-Afrika, de Filippijnen en Indonesië. De geografische uitbreiding van het werkgebied naar subtropen en tropen wordt in 1990 gevolgd door de start van een onderzoek aan Antarctische kustvegetaties. Hoewel het merendeel van de menselijke activiteiten zich in de kustzone van Antarctica afspeelt, is er weinig bekend over de ecologie van de kustvegetatie en de samenstellende soorten. Hier lag dus een onderzoeksterrein braak, waar het Instituut met haar expertise op het gebied van kustonderzoek vernieuwend onderzoek zou kunnen doen. Omdat Nederland geen eigen wetenschappelijke basis op Antarc tica heeft, is vanaf de aanvang van het onderzoek samengewerkt met de British Antarctic Survey, het gerenommeerde Britse insti tuut voor Antarctisch onderzoek. Dit instituut beheert diverse onderzoeksbases in het Zuidpoolgebied. Na een verkenningstocht door dr. Huiskes, met het doel om goede locaties voor het onder- Bemonstering van een zeegrasvegetatie in een Kenyaanse kustlagune. 58

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 60