ZEELAND maar hebben ook als gevolg dat grote gebieden afwisselend onder water staan en droog komen te liggen. Het zijn vooral ook deze getijdenplaten die onderhevig zijn aan sterk fluctuerende milieu omstandigheden. Het zal duidelijk zijn dat estuaria daardoor extreme milieus zijn en dat organismen die daar voorkomen bij zondere aanpassingen moeten hebben ontwikkeld om deze bij zondere omstandigheden het hoofd te kunnen bieden. Zulke aan passingen worden bestudeerd in de werkgroep Estuariene Oecofysiologie. Lang niet alle organismen blijken in staat zich aan snel wisselende milieuomstandigheden aan te passen. Daardoor zullen in estuaria over het algemeen een beperkt aantal soorten zich kunnen handhaven, dat wil zeggen dat de biologische diver siteit gering zal zijn. Anderzijds zijn de weinige soorten dikwijls massaal aanwezig en zullen ze als gevolg van hun grote activiteit bv. erosie- en sedimentatieprocessen beïnvloeden en daardoor het aanzien en de morfologie van estuaria mede bepalen. Fysiologie is de leer van de levensverrichtingen van organismen. Ecofysiologie betekent dat deze levensverrichtingen worden bestudeerd in het kader van de specifieke milieuomstandigheden waarin het organisme verkeert en zijn interacties met andere orga nismen. Ecofysiologie bestudeert niet alleen levensverrichtingen van afzonderlijke individuen. Het vakgebied bestudeert ook de levensverrichtingen van associaties van meerdere organismen als Kiezelwieren vormen een belangrijk bestanddeel van getij deplaten. Ze zijn een belangrijke voedsel bron voor dieren en door de plakkerige eigenschappen van een slijm dat ze uit scheiden geven ze stevigheid aan het sediment. 62

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 64