ECOLOGISCH ONDERZO EK IN ZEELAND complex, ja, zelfs de levensverrichtingen van ecosystemen of in het ultieme geval van de gehele aarde. Dit laatste wordt ook wel aangeduid met de term 'geofysiologie'. Voor het geval de levens verrichtingen van gehele systemen onderwerp van studie zijn, worden processen en reacties in de 'levende' en de 'niet-levende' wereld in aanmerking genomen (biogeochemie). Bij dit onderzoek vervagen de grenzen tussen 'levend' (organo) en 'niet-levend' (litho). Om dit verder te verduidelijken keren we even terug naar de fysiologie van afzonderlijke organismen, populaties of individu en. Wat is eigenlijk een individu, of een soort? Is bv. een koe een individu? Het antwoord lijkt evident, maar zonder een veelheid aan bacteriën in hun maag-darm stelsel zouden koeien niet bestaan. Deze bacteriën zijn essentieel voor de koe om haar in staat te stellen haar voedsel te verteren. Ieder van die bacteriën is een afzonderlijke organisme, duidelijk te onderscheiden van andere en in staat tot een zelfstandig leven. Bij de mens is dat niet anders. Zo bestaat een individu bijna nooit alleen op zichzelf, maar is zij het resultaat van een samenspel met individuen van andere soorten. Korstmossen die iedereen wel kent, bestaan uit een combinatie van een schimmel en een alg. De alg levert door middel van foto synthese het voedsel voor de schimmel. In sommige gevallen bestaat de component alg in de korstmos uit stikstoffixerende Blauwwieren onderscheiden zich an andere algen door hun vermogen om tikstof uit de lucht te binden. Zo verrijken ze kustwateren en etijdesedimenten met ;tikstof, dat weer aan andere organismen ten goede komt. 63

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 65