ECOLOGISCH ONDERZOEK IN ZEELAND blauwwieren. Deze organismen zijn vaak in staat om stikstof uit de lucht te binden (fixeren) en zijn daarom onafhankelijk van andere vormen van stikstof zoals nitraat of ammoniak, die meest al slechts in beperkte mate beschikbaar zijn. Stikstof is na koolstof de meest belangrijke bouwsteen voor organismen en daarom is de beschikbaarheid ervan essentieel. Na de fotosynthese is stikstof fixatie mondiaal kwantitatief het meest belangrijke biologische proces. Ook in het plankton van de oceanen leven kiezelalgen in symbiose met stikstoffixerende blauwwieren. Zonder de door deze organismen geleverde stikstof zouden de kiezelalgen geen kans maken. Zowel op het sediment in getijdengebieden als in het plankton komen ook vrijlevende stikstoffixerende blauwwieren voor. Vooralsnog is het niet bekend hoe groot de inbreng van gebonden stikstof door stikstoffixatie in het mariene milieu is, maar het wordt meer en meer duidelijk dat dit belangrijker is dan tot nu toe werd aangenomen. De werkgroep Estuariene Oecofysiologie bestudeert dit proces, waarbij niet alleen naar de regulatie van de stikstoffixatie in verschillende organismen wordt gekeken, maar ook getracht wordt om betere en gevoeliger meet methodes te ontwikkelen. In vervuilde estuaria treedt regelmatig zuurstofloosheid op. Voor veel soorten in de bodemfauna zijn zulke omstandigheden van zuurstofloosheid fataal en gevoelige soorten zullen vervangen Dit is een meetbrug om gedurende lange tijd metingen te ver richten in het Eems- Dollard estuarium op de grens van Gro ningen en Duitsland. De brug is twintig meter hoog, zodat de containers ook bij de hoogste waterstand droog blijven. Een van de containers fungeert als personeelsverblijf, in de andere staat meetapparatuur opgesteld. 64

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 66