ECOLOGISCH ONDERZOEK IN ZEELAND worden door soorten die daaraan beter zijn aangepast. Sommige van deze bodemdieren, zoals tweekleppige weekdieren, kunnen onder zuurstofloze toestand tijdelijk omschakelen op fermentatie, waarbij opslagproducten zoals glycogeen vergist worden. Echter de uitgescheiden gistingsproclucten zullen door sulfaat- reducerende bacteriën worden gebruikt. Deze organismen vormen het uiterst giftige sulfide (H2S). Om zich te beschermen tegen dit dodelijk gas, hebben de weekdieren ijzer tot hun beschikking. Ijzer reageert met sulfide tot het intens zwarte en vrijwel onoplosbare ijzersulfide en daarmee is het gevaar voor hen geweken. Sommige dieren blijken in hun kieuwen weer andere bacteriën te hebben die het gebonden sulfide kunnen oxideren als er weer zuurstof beschikbaar komt. Op deze wijze benutten deze dieren de energie die in het sulfide is opgeslagen. Dit voorbeeld illustreert het ingewikkelde samenspel van geo- chemie en fysiologie in de levensverrichtingen van een dergelijk organisme. Ook op grotere schaal zijn ecofysiologische processen gaande. Een groot aantal op de bodem en in het water levende microalgen produceren een zwavelhoudende organische stof, dimethylsulfo- niopropionaat. De functie van deze stof is nog niet duidelijk, maar in het algemeen wordt aangenomen dat het een rol speelt bij de osmotische huishouding van de cel, dat wil zeggen dat het de cel in staat stelt om te verhinderen dat zij door osmose vocht verliest. Als deze stof buiten de cel komt, wordt het door bacteriën en in sommige gevallen ook de door de algen zelf afgebroken tot het gasvormige dimethylsulfide. Van deze stof wordt aangenomen dat het verantwoordelijk is voor het transport van zwavel van de oceanen door de atmosfeer naar de continenten. Daar komt het dan als zure regen neer en lost gesteentes op. De daarbij vrijgeko men mineralen worden via de rivieren naar de oceanen getrans porteerd. Deze mineralen zijn nodig om vervolgens de algengroei mogelijk te maken. Op deze wijze lijken de rivieren te functione ren als de bloedsomloop van de aarde. Een ander onderzoek dat door de werkgroep wordt uitgevoerd, is de invloed die biologische processen hebben op het transport van sediment in estuaria en de erosie van getijdensedimenten. Bepaalde kiezelalgen groeien als een soort biofilm op het sedi ment. Deze kiezelalgen scheiden polysaccharides uit. Dit zijn sui kers die door hun plakkerige eigenschappen het sediment verste- 65

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 67