vigen. Naarmate er meer van deze suikers in het sediment terecht komen, kan het sediment minder makkelijk geërodeerd worden. Omdat deze suikers een direct product van de fotosynthese zijn, wordt dit proces ook in detail bestudeerd. Met behulp van moderne technieken zoals micro-electrodes, radioactieve substan ties en fluorescentie-metingen worden de aanpassingen van deze kiezelalgen die hun groei mogelijk maken onderzocht. Bacteriën kunnen het door de kiezelalgen gevormde polysaccharide afbre ken maar ook zelf weer dit soort verbindingen uitscheiden. Allerlei dieren in het sediment beïnvloeden op hun beurt dit effect door het sediment om te woelen en op de algen te grazen. Anderzijds kunnen deze dieren zelf ook suikers uitscheiden. De interacties tussen deze organismen zijn dus heel complex en het totaal van die interacties zal een effect hebben op de erosie en het transport gedrag van getijdensedimenten. Zodoende zijn de biologische processen in getijdensedimenten medebepalend voor de morfologie van estuaria. De werkgroep Oecosysteem Studies [®/e werkgroep Oecosysteem Studies is een jonge groep die haar ontstaan te danken heeft aan de reorganisatie van 1994. De werk groep bouwt gedeeltelijk voort op het werk van de werkgroep Estuariene Voedselketens die jarenlang door Prof. Piet Nienhuis werd geleid, voor zijn vertrek naar het Centrum voor Limnologie in Nieuwersluis en de Katholieke Universiteit in Nijmegen. Zoals reeds eerder vermeld is, deed de werkgroep voornamelijk aan systeemonderzoek, toegespitst op de grote veranderingen in eerst de Grevelingen en later de Oosterschelde. Grote teams wetenschappers en analisten trachtten daarbij alle belangrijke processen door te meten waarbij ook modellen werden gebruikt. Dit waren vrij primitieve massa-balansmodellen die toch nuttig zijn geweest om het onderzoek te ordenen. De verschillende compartimenten van het ecosysteem werden gekarakteriseerd door hun biomassa en getracht werd de stromen erdoorheen te kwantificeren. In haar huidige vorm legt de werkgroep zich voor al toe op het verder ontwikkelen en toetsen van veel ingewikkel der modellen van ecosystemen, waarbij meer aandacht aan de processen wordt besteed. Modellen zijn mathematische formuleringen waarbij men de belangrijkste processen probeert te beschrijven. Ze zijn altijd 66

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 68