E vereenvoudigde voorstellingen van de werkelijkheid. Ze hebben echter als belangrijk voordeel dat ze aan elkaar gekoppeld kunnen worden en dat ze toelaten voorspellingen te maken over het ge drag van ecosystemen wanneer de omstandigheden veranderen. Ook worden modellen heel dikwijls gebruikt om de integratie tussen verschillende wetenschappelijke disciplines te vergemak kelijken en om na te gaan of in complexe studies wel alle belang rijke processen gemeten en geïntegreerd kunnen worden. Modellen moeten natuurlijk ook getoetst en doorgemeten worden en dit kan alleen gebeuren door de uitkomsten ervan te vergelij ken met meetresultaten. De wisselwerking tussen goede modelle ring en goede metingen is dan ook essentieel bij de ontwikkeling van dit vakgebied. Om dit onderzoek te concentreren heeft de werkgroep in 1995 gekozen voor een zandbank in de Westerschelde, de Molenplaat bij Hansweert. Door de geplande verdiepingswerken in de Westerschelde worden grote veranderingen in het evenwicht tussen geulen en banken voorzien, maar dit evenwicht is op zichzelf al heel dynamisch en de ligging, vorm en hoogte van de banken wisselt voortdurend, ook zonder verdieping. Gedurende een getijcyclus van 12 uur 50 minuten wordt afwisselend materi aal op de platen afgezet en terug in suspensie gebracht. Dit materiaal is van groot belang voor de bodemdieren, die in de sedimenten van de plaat leven en die op hun beurt voedsel zijn voor vissen, vogels en ook voor de mens (kokkels en mosselen). Verspreiding van bodemdieren is daarom een centraal gegeven om de geschiktheid van lokale gebieden, habitats, te beoordelen en een van de centrale vraagstellingen betreft dan ook de hoeveel- De mossel en geschiktheid van het voedsel. is een van de dieren waaraan onderzoek wordt verricht. In zijn natuurlijke omgeving moet hij het vaak zon der zuurstof stellen. Hij komt ook in aan raking met het giftige sulfide. Zijn fysiologi sche aanpassingen om in dat milieu te overleven vinden een toepassing bij de houdbaarheid van het dier voor consumptie. Voedselgeschiktheid hangt af van de mate waarin het organische materiaal dat aangevoerd wordt, of ter plekke door micro-algen geproduceerd, bruikbare energie oplevert. Wanneer alle energie uit een orga nisch molecuul is gehaald, blijft als eindproduct CO2 over en daarom is dit proces ook voor de globale kli maatsveranderingen belang rijk. Waar planten aanwezig 67

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 69