De toekomst ECOLOGISCH ONDERZOEK IN ZEELAND ronmental Engineering in Delft een wereldvermaard opleidings instituut voor studenten uit ontwikkelingslanden. ^^ijftien jaar geleden publiceerde dr. Piet Nienhuis een stukje in het Zeeuws Tijdschrift ter gelegenheid van 25 jaar Delta Instituut. Een groot deel van dat stuk was gewijd aan de rol die het Delta Instituut had of juist niet had gespeeld bij het open houden van de Oosterschelde. Ook werden enkele paragrafen aan de toekomst gewijd. De Oosterschelde speelde ook daarbij een belangrijke rol, immers het systeem zou nog vijftien jaar nodig hebben om tot evenwicht te komen na het in gebruik nemen van de stormvloed kering. Een beetje impliciet hierin was dan ook dat het Delta Instituut nog vijftien jaar moest bestaan. Piet Nienhuis maakte wel de correcte voorspelling dat de Westerschelde in focus zou komen, maar sprak met geen woord over de fysische veranderin gen die nu zo sterk in de belangstelling staan, en noemde vooral de verontreiniging, waaraan thans nog weinig fundamenteel onderzoek gedaan wordt, al is het probleem natuurlijk niet opge lost. Een grote taak voor het Delta Instituut zag hij in het verwer ven van fundamentele kennis over verblijfstijden van vervuilende stoffen in water en bodem en de schadelijke effecten ervan op planten en dieren, een onderwerp dat nu alleen opvalt doordat het volledig ontbreekt in de lange lijst van projecten van het insti tuut. Dat maakt duidelijk hoe moeilijk het is om voorspellingen te doen. Het is ook moeilijk om voorspellingen te doen, omdat de context waarbinnen het wetenschappelijk onderzoek zich afspeelt voort durend verandert. Door beleidsmensen wordt dikwijls de opmer king gemaakt dat men nu stilaan wel alles weet over systemen en dat het onderzoek maar toegepast moet worden. Wie echter de laatste twintig jaar in het onderzoek heeft doorgebracht, weet dat niets minder waar is. Niet alleen is onze kennis enorm vergroot, ook onze inzichten over hoe de biosfeer in elkaar steekt zijn ver anderd. Zonder het fundamenteel onderzoek is ook het toegepast onderzoek tot stagnatie veroordeeld en de echt drastische door braken van de laatste vijftig jaar komen nog altijd uit fundamen teel onderzoek, denk maar aan de transistor of de pioniers van Silicon Valley. 73

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 75