Ook in de ecologie zien wij een aantal veranderingen. De meest fundamentele zal deze zijn dat de mens een onderwerp van ecolo gisch onderzoek zal worden. Nog altijd behandelen veel ecologen de natuur als iets dat los staat van de mens, of er alleen zijdelings door beïnvloed wordt. De ecologische theorie zal echter raakvlak ken met de economie moeten ontwikkelen en op termijn wellicht zelfs met de sociologie en de politieke wetenschappen. Kustgebieden zijn een terrein waarin de invloed van de mens zeer duidelijk is. Meer dan 60 van de wereldbevolking leeft er, het merendeel van de grote wereldsteden wordt er gevonden, en er is een enorme aanslag op het landgebruik door economie, land bouw, bewoning enz., die tot conflicten leidt en waar keuzen moeten worden gemaakt. Ook de 'natuurlijke' systemen, voor zover ze nog bestaan, vragen onderhoud en beleid en kunnen niet meer aan zichzelf worden overgelaten. Meer en meer zal overge gaan worden tot aanleg of herstel van natuur en ook hiervoor moeten nog een groot aantal vragen opgelost raken. De ecologie is daarom een wetenschap met een potentieel aan zienlijke maatschappelijke relevantie. De milieuproblematiek zal niet verdwijnen omdat de politieke interesse ervoor toe- of afneemt naargelang het moment. De milieuproblematiek zal alleen maar groter worden. De wereldbevolking zal vrijwel zeker op zijn minst nog verdubbelen in de komende paar decennia en de nog steeds stijgende economische activiteit in het westen, maar meer nog in landen buiten Europa en de Verenigde Staten, zal de hulpbronnen zonder twijfel verder uitputten en het ecologische functioneren van de planeet aantasten. Het geheel aan goederen en diensten dat door de ecosystemen van de planeet aarde wordt geleverd, overtreft in ruime mate het gezamenlijke BNP van alle landen in de wereld en de verdere aantasting van deze bijdrage tot de globale welstand kan daarom niet door economische groei gecompenseerd worden, nog afgezien van het feit dat veel ecolo gische hulpbronnen onvervangbaar zijn. Het wordt hoog tijd dat ook de ecologie zich intensief met deze problematiek gaat inlaten, bijvoorbeeld door te onderzoeken hoe de stofkringlopen aan de snel veranderende wereld-economie gerelateerd zijn, hoe duur zame ontwikkeling ecologisch vertaald moet worden, hoe eco systemen behouden en gerestaureerd moeten worden, enzovoort. Ook voor een instituut als het CEMO ligt daarom nog voor vele jaren onderzoek in het verschiet. 74

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 76