Historische in waterschapsfusies Zeeland Wd 1 februari 1953 begonnen midden in de nacht in bijna alle dorpen en steden in Zeeland de kerkklokken te luiden. Iedereen begreep vrijwel direct: "Dat is het water, dat is de dreiging van de erfvijand". Dat ging al eeuwen zo. Maar niemand besefte op dat moment hoe erg het zou worden. Het duurde dagen, nee weken eer de omvang van die ramp van 1 februari 1953 geheel duidelijk werd. CNN bestond immers nog niet! De trieste balans: 1835 burgers en ontelbare dieren verdronken, de materiële schade was enorm. En dat in een land dat zich nog volop aan het herstellen was van de schade van de Tweede Wereldoorlog. Toen de omvang van deze watersnoodramp in volle omvang was doorgedrongen, was de algemene opinie: "Dat mag nooit meer gebeuren". Beurzen open, dijken dicht [5/irect werd met het herstel begonnen. De bekende NCRV reporter Johan Bodegraven maakte geschiedenis met z'n slogan: "Beurzen open, dijken dicht". Van alle kanten uit binnen- en buitenland kwam de hulp. Toen het ergste leed geleden was, de dijkgaten gedicht, de evacuées terug, de blubber opgeruimd en het normale leven in "de Delta" terugkeerde, kwamen de onvermijdelijke vragen: "Hoe nu verder" en ook "Hoe kon dit gebeuren". Op de eerste vraag kwam een snel en doeltreffend antwoord: "Het Deltaplan". Een plan dat in feite globaal al eerder bestond, nl. het afsluiten van de zeegaten. De tweede vraag was wat gecompliceerder. Teveel waterschappen Ten enkeling probeerde de hoofdoorzaak voor deze ramp in de schoenen te schuiven van het sterk versnipperde waterschaps- 75

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 77