HISTORISCHE WATERSCHAPSFUS aangepakt en bij zo'n aanpak paste geen sterk versnipperd beheer en bestuur. Er waren vóór de ramp van 1953 maar liefst ongeveer honderd zeventig polder- en waterschapsbesturen in Zeeland. Daar kwam drastisch verandering in. De ene concentratie na de andere volgde en in de jaren zeventig waren er tenslotte nog zeven waterschap pen. Vier boven de Westerschelde en drie beneden de Wester- schelde Opstand B Mach meende het provinciaal bestuur dat er nog teveel water schappen waren. En in 1987 kwamen Gedeputeerde Staten van Zeeland met het voorstel: "nog verder concentreren". Van zeven naar twee of drie. Speciaal argument was dat er met name in Zeeland sinds 1975 daadwerkelijk een belangrijke nieuwe water- schapstaak was bijgekomen, namelijk de waterkwaliteitszorg. Op 25 juni 1973 hadden de Staten van Zeeland immers besloten de zorg voor de waterkwaliteit niet aan de provincie toe te ken nen of aan aparte zuiveringsschappen, maar die aan de water schappen op te dragen. De kiem voor verdere concentratie was toen gelegd, want deze belangrijke nieuwe taak kon alleen door "daadkrachtige" en "financieel sterke" waterschappen worden uitgevoerd. Maar de tijd was in 1987 nog niet rijp voor zo'n sterke concentratie. De pleuris brak uit! Politieke partijen werden onder druk gezet, de agrarische wereld liep te hoop, de publieke tribune van de Statenzaal puilde uit en op het laatste moment blies de Zeeuwse politiek verdere fusie af. Het was de laatste echte opstand tegen fusie. Want slechts zes jaren later gaven Schouwen-Duiveland en Tholen duidelijke signalen tot verdere concentratie aan de Middenzeeuwse water schappen. De redenen werden steeds duidelijker. Het bleek financieel gewoon niet meer haalbaar om met een klein inwonertal de zwaarder wordende lasten te dragen en toch de dienstverlening op peil te houden. Er kwam nu een fusiedrang "van onderop" en dat werkte! De Waterschapswet ^p 1 januari 1992 was inmiddels ook de Waterschapswet van kracht geworden. Hoewel waterschappen als democratische bestuursorganen veel ouder zijn dan gemeenten en provincies, 77

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 79