Ik f adat de waterschappen Schouwen-Duiveland en Tholen een fusiesignaal hadden afgegeven - 't kan verkeren - raakte de fusie boven de Westerschelde in een stroomversnelling. Op 1 januari 1996 ging daar het waterschap Zeeuwse Eilanden officieel van start, dat in één klap tot de grootste van Nederland behoorde. De waterschappen Noord- en Zuid-Beveland en Walcheren speelden nog even met de gedachte om een waterschap "Midden- Zeeland" op te richten. Dat zou zeker een sterk waterschap zijn geweest, maar Schouwen-Duiveland en Tholen zouden samen toch te zwak zijn geweest om financieel het hoofd boven water te houden en bovendien de nieuwe taken naar behoren uit te voe ren. Op Walcheren bestond overigens ook nog een "Wegschap". Dat was een samenwerkingsverband van het waterschap Walche ren en de gemeenten. Dat "schap" beheerde de plattelandswegen en werd nu ook in de fusie meegenomen. T O R J S C Fusie van onderop Dat deze fusie zo snel een succes werd is zeker voor een fors deel te danken aan het feit dat het fusieverzoek "van onderop" kwam. Weliswaar heffen Provinciale Staten waterschappen op en stellen ze waterschappen in, maar in dit geval was de Provincie (terecht), "volgend". De voordelen van deze fusie zijn duidelijk: de tarieven kunnen in de hand worden gehouden, de dienstverlening aan "boeren, burgers en buitenlui" is beter en de nieuwe taken kunnen tegen Sinds 1975 zijn de waterschappen in Zeeland ook belast met de water zuivering. Dit is de nabezinktank van de zuivering van het waterschap "De Drie Ambachten" te Terneuzen. 79

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 81