ONDERWEG verscheen. Zijn vriend Willem Breuker liet op veel tijdstippen een speciale compositie van de Lange Jan klinken. Alles bijeen: de zaken die Wim met een grijns in de categorie Omloop, Romp slomp Rumoer zou hebben ingedeeld. Er is gewezen op het belang van het Riemens-archief voor Zee land. Weinigen zullen zo rechtstreeks als deze fotograaf hun rol van ooggetuige de kracht van het beeld hebben gegeven. Het is een beeld zonder tegenspraak; de aanwezige kroont immers zijn gelijk. Hij legde de versnelde ontwikkelingen vast in een gewest dat de traditionele landbouw en de kleinschalige nijverheid goed deels achter zich liet. Dat gewest overleefde, vaak niet zonder pijn, een aanslag op de natuur en cultuur, ontdekte tussen zin en onzin nieuwe waarden. De fotograaf was er. Ons rest een weerga loze verzameling beelden van moeilijk te schatten documentaire waarde. Zeeland zou er goed aan doen die collectie toe te voegen aan het cultuurbezit, niet vanwege het conservatoir genoegen maar om er nu en in de toekomst mooie, alsook nuttige, dingen mee te doen. Dertig jaren hebben Wim en ik, een Walcherenaar en een Beve lander, dit gebied doorkruist. Voor de PZC, voor een boek, een beeldverhaal. We hebben het terrein uitgebreid tot Europa. De reacties op de tentoonstellingen maken duidelijk, dat zijn buitenlandse werk velen onbekend was. Ook elders vond Wim Riemens luchten, brandend soms of dun als het water dat op de hoogten langs de stenen sijpelt. Hij vond er een ander drama, licht in de kleine en overweldigend in de grote krachten. Bij Wim ver enigde het begrip drama steeds - naar klassiek gebruik - de kome die, de tragedie en de schoonheid van de mengvorm. Daaruit groeide dat eigen, gespannen en spannende, beeld. De redacteur van ZL heeft om 'een vooral persoonlijk verhaal' gevraagd. Dat verhaal is al geschreven, neergelegd in mappen vol aantekeningen en al dan niet gepubliceerde regels. Een greep moet voor deze uitgave volstaan. Het zij zo. Ik heb er de beelden van Wim bijgevoegd - enkele uit duizenden - en het portret dat de zoon Ruden in 1994 van zijn vader maakte. 85

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 87