VAN DE REDACTIE instituut voor Hydrobiologisch Onderzoek en de ontwikkelingen die er plaats hadden. De drie onderzoeksvelden worden zodanig uit de doeken gedaan, dat de lezer er inzicht in krijgt, maar ook met trots vervuld wordt op dit onderzoekscentrum van interna tionale faam in Yerseke. Fusies van waterschappen is een actueel onderwerp, dat thans in Zeeuws-Vlaanderen aan de orde is. De hoofdrolspeler in dat pro ces, de huidige dijkgraaf van het Waterschap "De Drie Ambach ten", tevens voorzitter van het bestuurlijk overleg van de Zeeuws- Vlaamse waterschappen, die eerder als interim-dijkgraaf de fusie leidde van het Waterschap "Zeeuwse Eilanden", geeft zijn visie er op. Wim Riemens (1933-1995) heeft vooral in Zeeland, ook buiten de grenzen van de Zeeuwse horizon, zijn blik gericht op de dyna miek van het licht in landschappen en gebeurtenissen. Hij heeft standpunten ingenomen, cameralenzen gekozen, belichtingstijden bepaald, om wat hij zag als een persoonlijke expressie vast te leg gen in talloze foto's. De redactie vond het belangrijk om, uitko mend in het jaar waarin tentoonstellingen en de posthume uitrei king van de Zeeuwse prijs voor Kunsten en Wetenschappen de publieke aandacht op Riemens vestigden, ruimte te bieden aan hem en aan zijn manier van kijken. Hij heeft samen met de dich- ter-journalist Andreas Oosthoek veel plaatsen bezocht. Het waren vrienden. Oosthoek heeft al veel over Riemens geschreven. Het was voor hem geen gemakkelijke opgave om in ZL op een geheel andere manier vorm te geven aan de herinnering aan Wim Riemens. Het is hem op een onnavolgbare wijze gelukt door zijn dagboekaantekeningen van enkele gezamenlijke tochten te combi neren met gedichten, die hij naar aanleiding ervan schreef en foto's, die Riemens er maakte. Ze hebben zich door eikaars manier van kijken laten inspireren. Zo komen woorden en beelden samen in een unieke poëtische compositie. De opdracht is duidelijk. De weergaloze collectie foto's van Wim Riemens heeft een documen taire waarde, die voor de toekomst veilig gesteld moet worden. Een interview met Jo den Herder, de grondlegger van de dit jaar vijftig jaar oude Machinefabriek Herder BV in Middelburg, is een individueel portret geworden van een inventieve landarbeiders- zoon uit een Calvinistisch Zeeuws milieu, die in zijn beroepsleven en vrije tijd met zijn talenten woekert. Veel meer dan het verhaal van een dubbeltje dat een kwartje werd, is het dat van de worste ling van enkele van Abraham Kuypers "kleine luyden" om in de dertiger jaren crisis het hoofd boven water te houden. Ook de nog steeds onderbelichte kant van wat het voor jongens van achttien, 6

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 8