Jo den Herder, scherp vooruit in tegenwind. KEES BOS Tegendraads, ondernemend, tolerant. roe kun je nu het verhaal van een leven samenvatten in een artikel? Dat gaat nooit. Dat kan hij zelf niet eens, hoewel hij wel zijn best doet om veel uit dat leven te vertellen. Aan iedereen die het horen wil, vooral als veelgevraagd spreker bij locale platte landsvrouwenverenigingen en ouderenbonden. Hij kan goed vertellen, declameert graag ballades, of op rijm gezette beschrij vingen van landschappen en gebeurtenissen, waarvan hij in veel gevallen zelf de auteur is. De successtory van het dubbeltje dat toch een kwartje werd, oftewel van de landarbeiderszoon die met niks begon en een miljoenenbedrijf aan zijn zoon kon overdragen, is een thema waarin hij iets van zijn eerzucht, zijn doorzettings vermogen, zijn calvinistische woekeren met de hem geschonken talenten kwijt kan. Hij kan er vooral zijn verteltrant in kwijt, die zijn luisteraars meesleept. Het verhaal speelt de hoofdrol, niet hij zelf, hoewel hij er de hoofdper soon van is. Het is misschien paradoxaal, maar hij is ondanks die extra versie een bescheiden man. Hij zal zich nooit op de borst slaan. Dat past noch bij zijn calvinistische overtuiging, noch bij zijn door zijn geschiedenis gemodelleerde persoonlijkheid. Rechttoe-rechtaan, zelfstandig vrijdenkend, daardoor soms tegendraads, ondernemend, tolerant, eerlijk. Dat zijn woor den die bij hem passen. Maar ze zeggen niet alles. Hij heeft ook iets van een gebonden zwerver, 110 Een vroegere zeilboot van Jo. Hij zeilt graag, hij schildert graag. Hier heeft hij zichzelf en zijn vrouw geschil derd. Aan de schuim koppen te zien moet hij windkracht zes hebben willen sugge reren. Scherp tegen- winds bij windracht vijf of zes over het Veerse Meer...

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 112