Armoede is altijd schilderachtig COR VAN DE POEL Twee eeuwen uit het leven van molenmakers De Troije BL^rin en eruit voor vijf cent" was volgens familie-overlevering in de negentiende eeuw een interessante attractie op de Middelburgse kermis, die vooral boerenjongens uit de omgeving trok. Nadat de (brood)-dronken jongeman de entree had betaald, betrad hij een halfduistere tent, waar twee gespierde heren hem vastgrepen en hem in één handige beweging bij kop en kont aan de andere zijde naar buiten wierpen. De prijs van vijf cent lijkt me wat gechargeerd voor de korte maar spannende belevenis. De genoegens van het kermisfeest, waarvoor men soms een jaar lang gespaard zou hebben, eindigden veelvuldig in dronkenschap en vechtpartijen. Met een beschuldigende vinger werd veelal gewezen naar de Westkappelaars, die een speciale truc zouden toepassen bij het vechten. Zij zouden bronzen vierduitstukken scherp slijpen en daarmee hun tegenstanders bewerken. Dat gaf vaak lelijk zwerende won den. "Die Vikings stonden voor niets," zo luidde de uitleg. De dienders konden de daders bijna nooit betrappen, want het was nogal gemakkelijk na een haal het originele wapen ongemerkt uit de vingers te laten vallen. Inmiddels weten we, dat de Skandina- vische afkomst van deze Zeeuwen ernstig in twijfel getrokken kan worden. De Vikings zijn natuurlijk weieens voorbij gekomen en er zal wel een aantal zijn bezweken voor de vele charmes van het Walcherse land en andere schoonheden ter plekke. Maar dat is later menigmaal door vluchtelingen om geloofswille en andere immigranten nagedaan. In een reisatlas uit 1773, onlangs heruitgegeven door Robas in Weesp, werd tegen ander vertier gewaarschuwd. Aanbevolen werd vooral te voet van Middelburg naar Vlissingen te wandelen "langs een vermakelijken Steenweg, waar nevens eenige gevaarlijke Voetangels leggen, bestaande in Huizen met Uithangborden, waar aan men wel merken kan, dat den Huisbaas meer Meiden dan Knechts houd, om zowel Inwoonders als andere te dienen, welke Voetangels alle brave 154

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 156