Ecologisch onderzoek in de Zeeuwse delta: CARLO HEIP, MARTEN HEMMINGA EN LUCAS STAL Het Delta Instituut en het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie in Yerseke. l^fn de loop van 1996 verrees aan de Korringaweg in Yerseke het nieuwe gebouw van het Centrum voor Estuariene en Mariene Oecologie van het Nederlands Instituut voor Oecologisch Onder zoek, dat zelf bij de Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen thuishoort. Een groot en mooi gebouw van een wat mysterieuze instelling met een moeilijke naam die bij de Zeeuwse bevolking nog zo goed als onbekend is. Velen herinne ren zich wel het Delta Instituut dat bij de grote werken in de delta veelvuldig in de Zeeuwse actualiteit kwam. De deltawerken wer den bijna tien jaar geleden afgerond en toch werken nog steeds meer dan honderd mensen in en rond het wetenschappelijk onderzoek, nu vanaf 1 april 1997 op de schitterende locatie aan de oevers van de Oosterschelde. In dit artikel zullen we proberen toe te lichten wat dat werk inhoudt en waarom een dergelijk instituut in Zeeland actueel is en het nog lange tijd zal blijven. Een korte geschiedenis Ik fa de stormvloed van 1 februari 1953 en het Deltaplan dat daar als reactie op volgde, besliste de Koninklijke Nederlandse Aka demie van Wetenschappen eind 1956 om in Zeeland een hydro- biologisch instituut op te richten dat als belangrijkste taak zou hebben de effecten van de veranderingen in de Zeeuwse en Zuid- Hollandse wateren te gaan onderzoeken. Dit lijkt nu de evidentie zelf, maar in die tijd waren ingenieurs oppermachtig en hun belangstelling voor de natuur was toen nog minimaal. In 1957 begonnen de activiteiten met vier mensen zonder gebouw: de pioniers waren ir. Wim Beeftink, botanicus, drs. Cees den Hartog, zoöloog, drs. Joop Hoekman, chemicus, en de eerste directeur dr. Karei Vaas, die in de loop van dat jaar werd benoemd. Het instituut groeide na 1957 gestaag en de grote "villa" in Yerseke - indertijd uitgekozen door dr. Jan Verwey 42

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1997 | | pagina 44