DE WESTERSCHEIDET gunningen en vergunningen volgend uit de Wet Milieubeheer. Onder overige procedures vallen bijvoorbeeld: sloop- en kapver- gunningen, grondwaterwetvergunningen, lozingsvergunningen en vergunningen in het kader van de Wegenverkeerswet. Bijzondere vermelding verdient de procedure voor de milieu effectrapportage, die nodig is om de grond die vrijkomt bij het boorproces (klei, zand, etc.) te kunnen hergebruiken of te verprei- den in de Westerschelde, of op een andere manier te verwerken. In het milieu-effectrapport wordt een aantal varianten beschreven om deze vrijkomende 'boorspecie' af te voeren. De twee belang rijkste mogelijkheden hierbij zijn: hergebruik of verspreiden in de Westerschelde. Hiernaar is een omvangrijke, gedegen studie ver richt die vooral de effecten op het milieu heeft onderzocht. Grondverwerving Het gaat bij de grondverwerving in totaal om circa 15 kilometer aan toeleidende wegen. Voor de aanleg van deze wegen en het natuurgebied bij de Ellewoutsdijkpolder op Zuid-Beveland is circa 220 hectare nodig. Dit betekent dat ongeveer 80 a 90 eige naren met een grondverwervingsprocedure te maken krijgen. Uitgangspunt hierbij is dat gronden in goed overleg met de grondeigenaren worden verworven via 'aankoop in der minne'. De uitkomst hiervan is echter niet altijd goed voorspelbaar. Daarom wordt parallel aan dit proces van minnelijke verwerving ook een zogenaamde administratieve onteigening voorbereid. Vanwege de zorgvuldigheid die hierbij moet worden betracht, vragen de voorbereiding en de uitvoering van deze grondverwer- vingsprocedures veel tijd. Veiligheidsaspecten Bij het ontwerp van een groot project als de Westerscheldetunnel telt de veiligheid zwaar mee. In het ontwerp van de Westerschel detunnel is dan ook in een bijzonder groot pakket aan veiligheids maatregelen voorzien. De veiligheid van een project is te benaderen aan de hand van een zogenoemde veiligheidsketen. Deze keten omvat de volgende stappen: Voorkom onveiligheid (pro-actief) Verklein de kans op onveiligheid en beperk de mogelijke gevolgen (preventief) Mocht er toch wat gebeuren, zorg dan voor maatregelen die de gevolgen beperken (correctief) Indien de gevolgen dusdanig zijn dat hulp geboden is, zorg dan dat deze zo adequaat mogelijk plaatsvindt (repressief) 115

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 117