meer Zeeuws-Vlaams dan Hollands was. Zijn ouders spraken Nederlands met elkaar. Daarmee zal hij vooral het Zeeuws- Vlaamse Nederlands bedoelen. De tien kostgangers in huis waren allemaal Nederlanders. En thuis leerden ze Nederlandse liedjes zingen. Slechts ten tijde van de Tweede Wereldoorlog werd voor het slapen gaan dit repertoire aangevuld met 'God Bless America' - overigens wel na het 'Wilhelmus'. Dat was in die tijd een van zelfsprekende combinatie. Iedere immigrant van Nederlandse afkomst voelde de sterke band tussen het oude en het nieuwe vaderland. Zo was er de 'Neder landse' president Roosevelt, die zeer goed bevriend was met Wilhelmina en Juliana en die het oude thuisland zou gaan bevrij den van de nazi's. Maar ook zonder de bijzondere band van die donkere jaren was het oude vaderland nooit ver weg. Je ziet Bill zelfs nu nog bijna glimmen van trots als hij vertelt, hoe hij als jongetje van zeven of acht jaar door de straten van Rochester stapte naast zijn opa in diens Hollandse schippersuniform. Want opa Willem had na het overlijden van zijn vrouw in 1936 ook de overstap naar Amerika gewaagd. Hij kon daar echter, mede door gezondheidsproblemen, toch niet goed aarden. Kort voor mei 1940 keerde hij terug naar Breskens, waar hij korte tijd later tijdens de vlucht voor het bom bardement aan een hartaanval is overleden. Het leven van Barbara Tante Barbara heeft de verleiding om zelf ook naar Amerika te emigreren weerstaan. Haar leven speelde zich af in Nederland, hoewel ze wel in Amerika op bezoek is geweest. De familiebanden aan de overkant van de oceaan bleven altijd sterk. Op aandringen en met steun van de plaatselijke huisarts werd zij verpleegster, eerst in Utrecht, later in Leiden. Enkele jaren voor de oorlog, na het overlijden van haar moeder in 1936, nam zij ontslag en keerde zij naar Breskens terug om voor haar vader te zorgen. Maar dat was slechts voor korte tijd. Ze trouwde met een binnenvaartschipper, die samen met zijn broer het schip de Lotus bezat. Veel varen en onbezorgd geluk waren er voor haar in dat huwelijk niet weggelegd. Haar man werd al snel ziek en tot zijn overlijden heeft zij hem, zestien jaar lang, verzorgd. In die periode werd ook de inwonende broer van haar man ziek. Ook die heeft ze tot zijn overlijden verzorgd. Pas daarna keerde zij definitief terug naar Breskens. Daar zetelt ze als de wereldomspannende spil van de familie Van den Heuvel. De familienieuwtjes komen binnen en worden verspreid via Breskens. 13

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 15