AFSCHEID VAN JACOB CATS Ik houd van het taalgebruik van Bredero; het is direct, zonder opsmuk en vertoon van geleerdheid. Daarentegen ben ik geen aanhanger van de spitse en ingewikkel de stijl van mijn jonge vriend Huygens, die in de Engelse dichter John Donne zijn voorbeeld heeft gevonden. Ik wil gelezen worden door ambachtslieden, boeren, kooplieden, vissers, schoolmeesters en iedereen die de kunst van het lezen machtig is. Gelukkig horen daar steeds meer vrouwen toe. Ik weet dat ik hiermee een niet algemeen aanvaarde mening verkondig, maar in mijn opvatting die ik ook in mijn nieuwe dichtwerk verkondig, moet het meisje scholing en onderricht ontvangen en moet ze haar speciale talen ten kunnen ontwikkelen. Om terug te komen op mijn speciale eigenheid als dichter, ik wil een verstaanbaar dichter zijn en een opvoeder van het volk. Daar bij wil ik de lezer prikkelen tot verder lezen. Door veel prenten bij mijn werk af te drukken en door amusante verhalen in te lassen. Ik denk dat die opzet geslaagd is gebleken. Afscheid Cats heeft me intussen rondgeleid op het Munnikenhof en me bij zonderheden verteld over de geschiedenis van het Middeleeuwse gotische huis. Hij laat me ook zijn boomgaard zien en niet zonder trots de Franse tuin. Het is een fraai stukje tuinarchitectuur. 'Het heeft mij moeite gekost dit allemaal te verkopen. Dit buiten huis en mijn huis aan de Noordstraat in Middelburg heb ik ver kocht in de overtuiging dat een definitieve breuk met het verleden een beter begin is voor een nieuwe functie.' Het is tijd voor een overvloedige maaltijd. Hij blijkt zelf de eetlust Het Munnikenhof in 1618. 173

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 175