ZUIDDORPE ALS PELGRIMSOORD mer intrad, kwam de huishoudster in haar zwarte rokken naar buiten om de luiken van de pastorie te sluiten. De jongens van het dorp bedachten een list om de vrouw beet te nemen. Zij zouden de huishoudster zodra zij buiten was een jute zak over haar hoofd trekken. De belhamels hadden zich op de bewuste avond verstopt achter de linden, toen de zwarte gedaante naar buiten kwam om de luiken dicht te doen. Razendsnel kwamen ze in actie Te laat kwamen ze er achter dat in plaats van de huishoudster de pastoor zelf dit keer naar buiten was gekomen. Bij wijze van boetedoening werden de jongens veroordeeld tot het omspitten van de tuin van de pastorie. Onze Lieve Heer op Zolder Hoewel het in 1220 gesticht werd door een groep Bernardijner monniken, was het dorp niet altijd rooms-katholiek. Toen tijdens de Tachtigjarige Oorlog Axel in 1586 overging in Staatse handen, bleef Zuiddorpe Spaans. In 1645 werd het dorp ingelijfd bij de republiek en dit betekende het einde van de rooms-katholieke parochie en kwam het dorp onder hervormd bestuur. De kerkge bouwen bleven tot 1807 in handen van de Nederlands-hervormde kerk. Mettertijd versoepelde het verbod op het katholieke geloof en in 1788 werd aan de rand van de Monnikendreef een schuur- kerkje voor de katholieken gebouwd. Een unicum in Zeeuws- Vlaanderen. Lang heeft het kerkje van 'Onze Lieve Heer op Zolder' niet dienst gedaan, want in 1807 ging de grote kerk aan Het vroegere schuurkerkje staat er vervallen bij. 178

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 180