ZUIDDORPE het Dorpsplein weer over in katholieke handen. Het schuurkerkje deed daarna jarenlang dienst als koetshuis van de familie Onghena. Het ligt er nu wat vervallen bij. Het huidige kerkge bouw aan het Dorpsplein dateert uit 1886. Tot in de jaren zeventig heeft Zuiddorpe bestaan als zelfstandige parochie, maar tegen woordig is het onderdeel van de parochie Axel. De pastorie werd te koop gezet en wordt nu particulier bewoond. De van oudsher katholieke Canicius-basisschool staat, volgens de gemeentelijke informatiebrochure, 'open voor iedereen, met respect voor alle gezindten', en de nonnen zijn ook verdwenen uit Zuiddorpe. Nadat het nonnenklooster eerst werd gebruikt als bejaardenhuis, biedt de Lindenhof nu onderdak aan een kleine honderd asiel zoekers. De 'Lindenhofpeople' Al bijna drie jaar wacht ze op een verblijfsstatus, de Aziatische liftster die ik op een regenachtige zondag meenam vanuit Axel naar Zuiddorpe. Ze was het weekeinde bij vrienden geweest in Zwolle, 'maar op maandag moet ik weer terug zijn in het asiel zoekerscentum. Er gaan in het weekeinde geen bussen naar Zuiddorpe. Iedereen heeft een auto, behalve de 'Lindenhofpeople'. Ze geloofde haar oren niet toen ik zei, dat ik begin dit jaar uit vrije wil vanuit de stad naar het dorp verhuisd was. "Wat moet je in een dorp? Ik zou veel liever in een stad wonen - er is hier niets te beleven. Don't get me wrong, ik ben jullie dankbaar, maar de Lindenhofpeople mogen niets. Het enige dat je hier kan doen is fietsen. Tegen de wind in naar Axel of naar Overslag of naar Rode Sluis en weer terug en dat al twee jaar en negen maanden lang, begrijp je?" Het asielzoekerscentum heet 'De Lindenhof", naar de linden op het Dorpsplein. Het plein is een beschermd dorpsgezicht en wordt gedomineerd door zevenentwintig statige Hollandse linden. Volgens boomspecialisten zijn ze minstens 150 jaar oud. In het dorp gaan echter verhalen dat ze veel ouder zijn. In de gemeente archieven zijn gegevens van 350 jaar geleden over de aanplant van linden gevonden. Wat verder in het oog springt zijn een aan tal gebouwen: de kerk, het bankgebouw - geëvolueerd uit de in 1904 door de dorpsnotabelen opgerichtte Coöperatieve Boeren Spaar- en Leenbank -, de voormalige pastorie en het oude ge meentehuis, waar de vader van Marie Cecile Moerdijk nog gemeente-secretaris was en waar zijzelf nog gewerkt heeft als eerste ambtenaar. Toen met de gemeentelijke herindeling het gemeentehuis in 1970 zijn bestemming verloor, werd het verkocht 179

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 181