WILLIAM J VAN DEN H Willem Visser't Hooft, Beyers Naudé en de Dalailama. Gerenommeerde instituten zoals Amnesty International, de krant El Pais, Artsen Zonder Grenzen en Free the Children. En ook al die mensen, die door de geschiedenis werden gevraagd om hun rol te spelen en zich daar toen niet van afkeerden, zoals Simon Wiesen-thal, Terry Waite, Zdravko Grebo, Mistislan Rostropo- vitch en vele anderen. Bijna allen kwamen ze naar Middelburg op een van die gedenkwaardige zaterdagen waarop de Four Free doms Awards werden overhandigd. Het is iedere keer weer een voorrecht om zulke mensen te mogen ontmoeten en te horen spreken, want niet alleen hun daden zijn groot, ze hebben vaak ook een excellente kijk op de ontwikkelin gen, die in de wereld van belang zijn. Bill vanden Heuvels kennis van de Neder landse taal is manifest in de liedjes, die hij als kind van zijn ouders leerde. Hier zingt hij - september 1989 - enthousiast het 'Piet Hein (zijn naam is klein, zijn daden benne groot, hij heeft gewonnen de zilver vloot)' in de Brookline Country Club in Boston, begeleid door het gelegenheids orkest van de Harvard Holland Business Club, de Hank Brinker Memorial Jazzband. Namen als 'Piet Hein' en 'Hank Brinkers' (Hansje Brinkers, een Amerikaanse roman figuur, die door zijn vinger in een dijk te steken Holland voor een overstroming zou hebben behoed) zijn voor Amerikanen trouwens gemakkelij ker uit te spreken dan 'vanden Heuvel' De band Nederland- Amerika Voor Bill vanden Heuvel hoeven daar geen vragen over gesteld te worden. Die band is voor hem duidelijk en sterk. Niet alleen uit persoonlijke motieven, zoals zijn eigen wortels in Zeeuws- Vlaanderen of uit historische overwegingen, zoals de oorsprong van de Roosevelts uit Oud-Vossemeer. Bill is ook overtuigd van de waarde van een bijzondere relatie tussen Nederland en Amerika in een veel ruimer opzicht. Zo is Nederland, na Groot- Brittannië, de tweede buitenlandse investeerder in de Verenigde Staten. Het Nederlandse samenlevingsmodel dwingt in de hele wereld bewondering af. Het staat bekend als een land met een 19

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 21