EEN COURANT van PZC-Den Boer aan de Middelburgse Markt gelegd door de gebroeders Henk en Koos Scherphuis, stiefzonen van Fran cois Berrier den Boer. Koos Scherphuis volgde zijn vader op als directeur van Den Boer Drukker uitgevers en vormde later met F. van de Velde en W.F. de Pagter de directie van PZC-Holding bv. Na de overname door Wegener in 1997 zette De Pagter als uitgever van de PZC de directie voort. Joh. L. van der Pau- wert was de opvolger van Henri Pisuisse en bestuurde de Middel- burgsche Courant van 1883 tot 1911. Naast Landré en Sibmacher Zijnen fungeerden mejuffrouw Hélène R.D. van der Meij, de heren W.H. van Heijningen en dr A.H. van Loon als 'eerste redacteuren'. Op 20 augustus 195 I werd de eerste steen voor de nieuwbouw halte', nog het minst moeite mee. Korte tijd na de bevrijding werd de hoofdzetel van de redactie aan de Middelburgse Markt over geplaatst naar de omgeving van het productiebedrijf te Vlissingen. De Middelburgse directie stond er evenwel op, dat de hoofd redacteur tevens bureau bleef houden in de hoofdstad van de provincie. Al was het maar voor enkele uren per dag....15 Ook de Vlissingse heren hielden gaarne een schrijftafel beschikbaar. Liberaal De formule van de Middelburgsche Courant stelde die van de Vlissingsche aanvankelijk in de schaduw. Al in 1874 hadden de vennoten rond D.A. Berdenis van Berlekom duidelijk gemaakt dat het uitgangspunt diende te liggen in de 'liberale staatkundige beginselen'. Vanuit die opdracht werd bericht over zaken van stad en streek, nationale en internationale aangelegenheden, de economische ontwikkelingen en - een wat ongewoon speerpunt voor die dagen - de bewegingen op het gebied der letteren en kunsten. In maart 1901, onder hoofdredacteur Van der Pauwert, koos de courant onomwonden voor de principes van de Vrij zinnig Democratische Bond.16 De hoofdredacteuren Deibei (1912- 1929) en Smeding (1929-1939) ruilden de radicale koers voor een gematigd liberale. Zij wensten zich niet te binden aan een partij. De interimperiode-Visser (1939-1944) wierp een dikke deken over de 'liberale staatkundige beginselen'. 28

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 30