HONDERD JAAR RAB08AN 1953: feestvergadering bij het 50-jarig bestaan van de Coöperatieve Boerenleenbank Sint Jansteen. ons hart voeren: de drank, het vloeken en de ontheiliging van de zondag. De heer Goldschmitz houdt een vurig pleidooi voor het in ere houden van de godsdienst. In onze tijd verwacht niemand een dergelijke toespraak van een bestuursvoorzitter van een bank. Een toespraak waarin niets gezegd wordt over financiële succes sen of concurrentiestrijd, maar waarin God, medemenselijkheid en moraal centraal staan. Raiffeisens idealen! Terneuzen en omgeving In Terneuzen besluit men in 1913 tot de oprichting van een coöperatieve boerenleenbank voor de plaatsen Terneuzen, Axel, Hoek en Zaamslag. Er wordt iedere woensdag zitting gehouden in een zijkamertje van café 'Van Wiemeersch' in de Nieuwstraat te Terneuzen. Jn 1919 wordt een eigen kantoorgebouw geopend in de Walstraat. Doordat Terneuzen in tegenstelling tot veel andere Zeeuwse plaatsen niet zuiver agrarisch was, maar tevens een rol speelde in handel en scheepvaart, was deze bank al vroeg een spaar- en leenbank voor de gehele samenleving. Ook in 1919 begint de bank met een wekelijkse zitdag te Axel, tijdens de zaterdagmarkt. In 1924 koopt men hier een eigen pand in de Noordstraat, waarna de klanten in Axel eveneens elke dag bij de bank terecht kunnen. De wereld wordt in 1929 opgeschrikt door de ineenstorting van de New-Yorkse beurs. Ook in ons land zijn de resultaten van de bedrijven slecht, en keer op keer moet uitstel worden verleend 67

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 69