OESTERS, MOSSELEN EN YERSEKE De poëtische ontboezemingen van het artistieke gezelschap zijn niet vrij van erotische toespelingen. Het lijkt erop, alsof de poten- tiepil Viagra, die nu ook in Nederland kan worden voorgeschre ven, hoewel niet van het ziekenfonds, overbodig is. De pil gaat 17,26 te kosten. Daar heb je tenminste een half dozijn plaatsver vangende natuurzuivere oesters voor. Mits ingenomen zonder te veel witte wijn kunnen ze de concurrentie met gemalen neus hoornhoorn, Spaanse Vlieg en Viagra overtuigend aan. Enkele van vele wijze woorden over oesters: Gerda Telgenhof haalt een prominente, in Zeeland bepaald geen onbekende dichter aan: Vader Cats waarschuwde al tegen de gevaren van het 'siltich oester sap'. De oester stond voor wellust en wereldsheid, voor liefde en seksuele verleiding. Midas Dekkers: Ze zeggen dat oesters slurpen best meevalt als je er maar in slaagt elke gedachte aan Catherine Keyl uit te bannen. Philip Mechanicus: Dozijn heeft in China niets met oesters te maken. In het voor komende geval is twaalf daar gewoon anderhalf maal het geluksgetal acht, waar ook de op zijn rug liggende oneindigheid in schuil gaat. Bijna meer dan genoeg. Willy Klinkenberg: Maak de oesters los en pocheer ze zeer kort in witte wijn met water, bouquet garni, uitje, worteltje. Gooi het oestervocht bij de vloeistof. Voeg nog wat witte wijn toe, en laat hem flink inkoken. Voeg scheut Pernod, slagroom en uitgeknepen saffraan toe. Bind met wat eigeel en crème fraiche en tot slot gehakte peterselie erbij. Zout, peper. Leg oesters op bord, en schep soep erover heen. Tenslotte Johannes van Dam: Je eet hem rauw, al zijn er barbaren - de nieuwlichters - die hem stomen, grillen, gratineren, besausen, of anderszins besmeuren en besmetten. Oesters eet je zoals de holbewoners dat deden: rauw, zonder citroen, azijnsausje of peper, zo uit de schelp, met het zilte vocht als enige saus. Daar mag ik midden in de nacht voor worden wakkergemaakt. Bravo. Persoonlijk vind ik bij wijze van uitzondering een drupje 84

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 86