VAN DE REDACTIE dezelfde intentie om de schijnwerper van de aandacht te richten op uiteenlopende aspecten van het Zeeuwse mozaïek. Herkenbare beleving, feitelijke informatie, interessante zienswijzen. Zeeland, een land van overkanten, wordt wel gezegd. ZL-2 maakt die overkanten tot Zeeland kanten. William vanden Heuvel is een echte overkanter. Zijn wieg stond aan de overkant van de Atlantische Oceaan, in Rochester aan het Ontariomeer. Zijn wortels liggen echter aan deze kant, in Zeeland. Van vaderszijde in Cadzand en Breskens, van moederszijde in het Westvlaamse Lissewege. Bill vanden Heuvel is trots op zijn Zeeuwse, vooral op zijn Zeeuws-Vlaamse afkomst. Zeeuwen kun nen op hun beurt trots zijn op die afstammeling, aan wie het voor een groot deel te danken is dat hier eenmaal in de twee jaar de prestigieuze Four Freedoms Awards worden uitgereikt. ZL-2 opent met een verhaal over hem en over de tweejaarlijkse gebeur tenis in de Middelburgse abdij. Als je dan al over een land van overkanten wilt spreken, dan waren de lokale couranten in het verleden de exponent van eigen kanten. In hoeverre zijn regionale tegenstellingen binnen Zeeland getemperd of bevestigd door een regionale pers? Zou je nu de Provinciale Zeeuwse Courant het journalistieke gezicht van Zeeland mogen noemen, dan is daar toch een geschiedenis van lokale en eilandkranten aan vooraf gegaan. De krant als zintuig van een samenleving vertegenwoordigt zeker een kenmerkende penseelvoering en kleurnuancering van het Zeeuws 'tableau de marche'. De markante courantier Pim de Pagter karakteriseert een deel van zijn werk als 'het omgaan met spanningsvelden'. Een boven de regionale con- tekst uitstijgend spanningsveld is dat van de persvrijheid. Een persoonlijk portret schetst zijn betrokkenheid bij dit interna tionale grondrecht. Het beeld van de overkanten is inmiddels verbleekt, hoewel je het nog zou kunnen toepassen op de verbinding-in-aanbouw tussen twee overkanten: de Westerscheldetunnel. ZL belicht de tunnel in twee arti kelen, die samen een eenheid 6

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 8