OESTERS, MOSSELEN EN YERSEKE soelaas kon bieden om aan de ongekende plaag te ontsnappen. Wel gaf het een burgercomité van een aantal raadsleden en enkele dienders, aangevuld met de notaris, huisarts, geestelijke herders en een paar praktisch ingestelde inwoners, het handvat voor een tijdelijke gezagsuitoefening, want gezag moet er wezen. Weliswaar rebelleerden wat jongeren die zich gabbers noemden, maar dat bleef binnen de perken toen zij ook in het comité wer den opgenomen en als speciale taak de verwijdering van inge trapte kauwgom kregen toegewezen en andere bezigheden, die het uiterlijk en de leefbaarheid bevorderden. Naar buiten toe hielden de mensen zich opmerkelijk goed. Weliswaar nam het exces van overmatig alcoholgebruik toe, maar dat was een tijdelijk verschijnsel doordat de drank eenvoudig op raakte. Wanhoop maakte zich soms van enkelen meester, wat leidde tot enkele vuistgevechten en soms een welgemikte karate trap. Gelukkig bleven dit soort uitspattingen beheersbaar. Moeizamer ging het vaak binnenshuis toe. Veel relaties werden op de proef gesteld. Juist onder dit soort extreme omstandigheden wordt men gedwongen de eigen identiteit en die van de partner te evalueren. Dat ging dikwijls gepaard met verhitte gesprekken en soms zelfs met ruzies, die voor onherstelbare schade konden zorgen. Niets menselijks was de mens in het bedekte dorp vreemd. Een wijze zielenherder zei zonder omwegen, dat hij blij was met dit menselijke tekort. "Het kan geen kwaad, als ze wat te berouwen hebben." Maar overheersend was het gevoel een hechte gemeen schap in nood te zijn. De uitspringers en misstappen versterkten die emotie. Het leven ging verder. Een grote steun was de open communica tie met de buitenwereld. Radio en tv functioneerden gewoon. Op het tv-scherm kon men geregeld een kijkje nemen op de bui tenkant van het bedekte plaatsje: de grootscheepse hulpverlening en hulpverleners, die waren toegesneld, alsmede de etherische media, die met hun wagens en hulpapparatuur in de weg stonden. Ondanks de economische crisis waren er tv-ploegen uit Japan komen overvliegen. Als grootste liefhebbers van de vruchten der zee mochten zij niet ontbreken. En verder waren er de dames en heren van de wetenschap van wie een wonder werd verwacht. Het oesterfenomeen was voor menigeen een wetenschappelijke uitdaging. Grote aannemerscombinaties, die al bijna gereed waren om te beginnen met de brug-tunnel verbinding naar Zeeuws-Vlaan- deren, verzonnen een oplossing die de voorkeur kreeg boven een militaire of een chemische ingreep. Men vreesde dat het leger met zijn springstoffen te veel schade zou aanrichten en dat de 96

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 98