Willem Frederik de Pagter, Courantier KEES BOS "Geboren uit zonnegloren en een zucht van de ziedende zee..." Utiyijk eens hoe mooi! Dat is zeldzaam, meestal vliegen ze noorde lijker." Een vlucht ganzen in het noordwestelijke grijs van een late namiddag in februari. Door de hoge ramen van het monumentale pand aan de Kaai in Veere kijk ik mee. Even hapert het gesprek. We kijken naar de karakteristieke V-vorm. Sinds Winston Churchill hem met gespreide wijs- en middenvinger omhoogstak als teken van 'Victory' is het een symbool geworden. Het is de draad van het gesprek. Vrijheid. En dan vooral: vrijheid van meningsuiting, persvrijheid. Artikel 10 van het Verdrag tot bescherming van de mens (Rome 1950) en artikel 7 van de Grond wet. Hij windt zich dan ook op over een rechter in Nederland, die een uitspraak doet die volgens hem in flagrante tegenspraak daar mee is. Voorinzage en recht op een tegelijkertijd gepubliceerd weerwoord strookt niet met de onafhankelijke signaleringsfunctie van de pers, die cruciaal is voor een democratische samenleving. Het betreft de affaire van de publicatie door het dagblad De Lim burger in januari 1998 over vermeend laakbaar declaratiegedrag van een Limburgse burgemeester. Dat uitgerekend in Nederland zoiets kan gebeuren is buitengewoon schokkend voor een dag bladuitgever, die als voorzitter van de Nederlandse Dagbladpers (NDP) betrokken is bij de World Association of Newspapers, een instituut dat onder andere door het jaarlijks uitreiken van de Golden Pen of Freedom zich sterk maakt voor het internationaal aan de kaak stellen van autoritaire regimes die dit grondrecht met voeten treden. Geëngageerd Directeur Willem Frederik de Pagter van de Provinciale Zeeuwse Courant is een geëngageerd courantier. Dat was hij al bij zijn komst in 1963, toen hij als opvolger van zijn vader bij de PZC in dienst trad. Behalve H.B.S.-A, een jaar High School in Iowa, U.S.A, twee jaar Nijenrode - klasgenoot van Wim Kok, een tweede jaar 41

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1998 | | pagina 43