Twee Antoine Mes schilderde en schildert in reeksen. Hij noemt dat het uitdiepen van een thema, de herhaalde uitdaging om met weinig varianten en nauwe lijks nieuwe gegevens een ander beeld te scheppen. De sublimering daarvan ziet hij in het werk van Morandi: flessen en flessen, licht en licht, ordening. Hij schilderde de weinig opwindende dingen des levens. Bonte keuken schorten, tegeltjes, een jas aan de kapstok, strandschermen, strandstoelen, strandhuisjes, zwartbonte koeien, planten, vissersschepen, boerderijen, mendeuren en uleborden. Uit baksteen kapte en sleep hij verlaten bagage, koffers, een rugzak, schooltassen, de bloemen van het perron. De reeks was bepalend voor de meerwaarde: er werd anders gekeken naar de doodgewone dingen van de aldag. 'Mensen willen iets zien, iets herkennen en eerste indrukken op hetzelfde moment kunnen thuisbrengen en herleiden. Een Zeeuwse boerderij met keurig omlijste deuren en een rieten dak is een soepele aangelegenheid. Die wordt gezien, gekocht en betaald. Dat geldt ook voor een koe zolang die koe een koe is. Slaat het schilderplezier toe en gaan de prachtige zwart- wit-stellingen van die beesten een soort landschap vormen, dan wordt het al anders. De mensen zien vlekken. De schilder wil schilderen, met verf bezig zijn, een mooie huid maken. Die ziet, schilderend, van koe geen koe meer. Die is bezig het natuurlijke beeld te reduceren, zo optimaal mogelijk. Zo ontstaat een schilderij dat op het eerste gezicht niets meer met het uitgangspunt te maken heeft. Sommigen noemen dat abstraheren, voor anderen is dan de totale abstractie al bereikt.' 102

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 104