ARTS ZONDER GRENZEN risico, maar zij hield vol zoodat ik tenslotte besloot om te zien of er een mogelijkheid was. De Chef van het hospitaal en de Chef van het Roode Kruis Zeeland verklaarden geen bezwaar te hebben als ik de poging wilde wagen, er aan toevoegend dat ik zeer welkom zou zijn als het mislukte. Annie ging het allernoodigste inpakken en ik zag een lichtpunt in de aangename her innering aan de kennismaking van dien morgen met de Middelburgsche juristen. Ik vond ze aan tafel met hun egaden en niettegenstaande de protesten van de laatsten verklaarden twee der heeren, Mr Bloemers en Mr van de Minne, een verlamd man met een stok, zich onmiddellijk [sic] bereid ons naar Vlissingen te rijden langs de Westkust. Wij vertrokken om half acht en drie kwartier later werden wij met onze bagage neergezet, vlak bij het veer in Vlissingen, waarna zij afscheid namen en full speed terug reden. Ik liet Annie bij de bagage en ging poolshoogte nemen. De achter hoede van het Fransche leger, bestaande uit camions, paarden, kanonnen, en een paar duizend soldaten vormden een chaos, die over de Schelde moest worden gebracht, door heen en weer varende Fransche mijnenvegers, daar onze ponten al dagenlang gezonken waren. Duitsche vliegtuigen passeerden en schoten met mitrailleurs en het geheel was een bende maar zonder paniek; de poilus [soldaten] waren volkomen kalm. Onderwijl was Annie aange sproken door een vermoeide en bebloede en bejaarde Fransche generaal die haar vroeg: 'Mais qu'est-ce que vousfaites ici, ma petite?' Waarop zij ern stig antwoordde: 'Mon mari est aller chercher un porteur.' 'Alsof er geen oorlog is,' riep de brave man uit. Daarna dirigeerde hij haar naar een klein hotel aan de kant van de weg en drukte haar op het hart daar te blijven tot hij later misschien iets voor ons kon doen. Daar vond ik haar toen ik vrij pessimistisch van mijn onderzoekingstocht terug kwam. De logementhouder verzekerde mij dat er geen kans was om over te steken en hij adviseerde mij om naar de Visschers-haven te gaan en daar een visschersboot te huren. Hij bood me een fiets aan en - hoewel ik sinds 1920 niet meer gefietst had Gewonde Franse solda ten in het Rode Kruis hospitaal te Domburg. Geheel rechts staat mevrouw M. van 't Hoff-Calou, de Franse Florence Nightingale. 121

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 123