DE DELTA Henk Saeijs speelde een baanbrekende rol bij de ontwikkeling van integraal waterbeheer in Nederland. Carel Colijn werkte als jong planoloog bij de Deltadienst. Hij is nu Directeur Ruimte, Milieu en Water van de Provincie Zeeland. Lessen Henk Saeijs was tot voor kort Hoofdingenieur Directeur van de Rijks waterstaat in Zeeland en is Bijzonder Hoogleraar Waterkwaliteits- beleid en Duurzaamheid aan de Erasmus Universiteit in Rotterdam. Hij kwam begin jaren zeventig als eerste bioloog bij de Deltadienst. Ferguson, de toenmalige Hoofdingenieur Directeur had de visie dat Rijkswaterstaat zich niet alleen moest buigen over de technische problemen van dammen, sluizen en sluitgaten, maar ook oog moest krijgen voor de effecten van de ingrepen op de bekkens achter de dammen. Het milieu dus. Saeijs speelde als hoofd van het milieuonderzoek bij de Deltadienst een baanbrekende rol in het omgaan met deze bekkens of water systemen. Begonnen werd met systematisch onderzoek naar ecosystemen en de effecten van waterbouwkundige werken op de vogels, vissen, schelpen, wormen, enzovoort in de bodem. Zo leerde het Deltaproject ons de lessen van de watersysteembenadering en het integrale water beheer. We kwamen erachter dat water, de bodem eronder, de oever ernaast, de vogels, de vissen en andere organismen een onderling samenhangend systeem vormen en dat water vele functies kan hebben en dat je dus 'met z'n allen om de tafel moet gaan zitten'. Saeijs: "Je moet leren luisteren en leren omgaan met watersystemen. Luisteren, door ze goed te onderzoeken, te ontdekken waar hun grenzen liggen en hun mogelijkheden. Omgaan, door goed te kijken hoe ze reageren op veranderingen door menselijke ingrepen." Carel Colijn, vandaag de dag directeur van de Directie Ruimte, Milieu en Water bij de Provincie Zeeland, speelde als jong planoloog bij de Deltadienst een belangrijke rol bij de ontwikkeling van dat integrale waterbeheer. Colijn: "In de Stuurgroep Oosterschelde gingen we aan het werk. Later bleek dat we eigenlijk met integraal waterbeheer bezig waren. Alle belangen zaten daar om de tafel, namelijk: visserij, de water schappen, landbouw, recreatie, scheepvaart, natuur. We maakten een uitgebalanceerd plan. We leerden ook dat je prioriteiten moet stellen. Wat wil je met een systeem. Na de keuze voor een stormvloedkering in de monding was de hoofddoelstelling voor de Oosterschelde zelf niet zo moeilijk: natuur. Maar de keuze van je doelen moet ook gebaseerd zijn op kennis van de mogelijkheden van het systeem. Niet alles kan overal." Zeeuwen roeren zich Naast de lessen van de watersysteembenadering en het integraal waterbeheer was er nog een wat hardhandiger les: de maatschappelij ke en politieke oppositie tegen een dichte dam in de monding van de 10

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 12