ARTS ZONDER GRENZEN autoriteiten geen raad mee en stuurden mij van het kastje naar de muur vice versa. De eigenaar van het Chineesche restaurant waar wij den eerste dag in Parijs zulk een godenmaal hadden gebruikt, vergeleken bij de doorgestane ontberingen, bracht ons voor een civile [schappelijke] prijs met zijn auto naar Lyon. Zelfs in Nevers, dat op een uur afstand ligt van de grens tus- schen bezet en onbezet gebied, verzekerde men ons op de Mairie dat we er nooit zouden komen, zoodat we met kloppend hart de Duitsche barrière naderden. In tien seconden waren we evenwel doorgelaten en aan de Fransche zijde even snel. Ik geloof dat wij er ook zonder speciaal document door gekomen zouden zijn, zoolang het bij de auto behoordende papier in casu het laissez-passer van den Chinees, maar het Duitsche stempel droeg. Van Lyon gingen we per trein verder. In Monte Carlo werden we als herrezenen begroet want het gerucht dat wij beiden aan de Belgische grens waren gefusilleerd had zich snel verspreid. Naschrift Zoals in de inleiding werd geschreven, werd dit relaas nooit eerder gepubliceerd en is derhalve ook buiten de geschiedschrijving 1940- 1945 gebleven. Alleen de rapporten over de inspectie van de onder komens van de vluchtelingen uit Vlissingen op de dorpen op 15 en 16 mei 1940 en de "reddingstocht" naar Kleverskerke op 17 mei zijn in het archief van het Rode Kruis te vinden. De doodsverachting van Van Tricht is wellicht een gevolg van de Parijs 1940. tragische dood van zijn drie kinderen, waarna het leven voor hem Champs Élysées. niets anders betekende dan een cynisch spel met de dood. 138

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 140