Zeeuws-Vlaanderen: monarchistische republiek COR VAN DE POEL ONTHULb Foto boven: Een groot man was hij teker J.H. van Dale, die ïen prachtige inventari- ie van de Nederlandse taal maakte. De 'Dikke an Dale" bijgewerkt en uitgebreid is de stan daard voor ons taal gebruik.. Foto rechts: Weldoener der mens heid, de uitvinder van et haringkaken, Willem Beukelsz van Biervliet, alom geëerd en ook in n eigen geboorteplaats. Als een rafelige pannenkoek lijkt Zeeuws-Vlaanderen van het Vlaamse bord de zee in te schuiven. Lijkt, want de wapenstilstand tussen de overspoelende stormvloed en Zeeland is bijna een halve eeuw oud. Dat geeft de burger moed. Zelfs zoveel, dat dit weinig bekende stuk Nederland per tunnel aan Zuid-Beveland wordt vast- geklikt. Het lijkt een veilige, en zeker kruisingvrije aansluiting te worden met Zuid-Beveland naar de overkant en omgekeerd van Zeeuws-Vlaanderen met de overkant, want zowel voor de een als de ander blijven ze eikaars overkant. Daar kunnen geen tien tunnels, veerboten of bruggen iets aan veranderen. Het water van de Westerschelde heeft voor een scheiding gezorgd, die een redelijk autonome ontwikkeling van het zuidelijkste deel van Zeeland heeft voorgeschreven. Men heeft er geleerd zijn eigen boontjes te doppen. Beter mis schien zelfs: zijn eigen haringen te kaken, want de uitvinder van deze listige en zegenrijke ingreep Willem Beukelszoon van Biervliet is een nog altijd geëerde zoon van dit land. Er is op het Marktplein beeldend uiting aan gegeven. De dankbaarheid voor zijn uit vinding strekt zich uit tot het hele land en ook Amsterdam, vroeger zeer gekend om zijn Zuiderzee-maatjes, heeft een straat naar deze weldoener genoemd. De andere nationale held, die in Sluis met een beeld op een forse sokkel wordt geëerd, is J. H. van Dale, de grondlegger van het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal, dat voor ieder een, die in Nederland en België 139

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 141