ZEEUWS-VLAANDEREN de taal serieus neemt een betrouwbare en onmisbare leidraad is. Bekend als De Dikke Van Dale, die in zijn laatste versies De Drie- dubbeldikke Van Dale mag worden genoemd. Niet minder indruk wekkend is het beeld van het Zeeuwse werkpaard te Schoondijke, dat een aandoenlijk en hecht symbool is voor de onverzettelijkheid van mens en dier, die dit unieke stuk land hebben bevochten op de elementen, maar ook op barbaarse vijanden door de eeuwen heen. Inzet rechts: 'The Grand Old Lady' van de vaderlandse onverzettelijkheid koningin Wilhelmina keerde in 1944 bij Eede na jaren terug in Neder land. Vandaar op die plaats haar standbeeld. Foto onder: Ere wie ere toekomst: het Zeeuwse werkpaard. Zou het land zonder deze waarlijk trouwe viervoeter hebben overleefd? Zeeuws en Vlaams Gelet op de geografische ligging is het tenminste opmerkelijk, dat dit deel van Vlaanderen staatkun dig tot de noordelijke Nederlanden behoort. Meer Zeeuws dan Vlaams, maar los van alle chauvinis tische overwegingen lijkt de meest voor de hand liggende verklaring voor de fraaie werkelijkheid van dit gebiedsdeel vooral te schuilen in een eeuwen oud besef, dat hoe verder men verwijderd is van het centrum van de macht, hoe vrijer men in de dagelijkse praktijk is. Men slaagt er al langdurig in Oranjegezindheid te combineren met een afkeer van centrale bemoeizucht. Een soort Oranje Vrijstaat. Een hoogtepunt in de vaderlandse geschiedenis van de twintigste eeuw was zonder twijfel de terugkeer van Koningin Wilhelmina, die na jaren van Duitse bezetting de grens van België bij het dorp Eede naar Zeeuws-Vlaanderen overstak. Deze gebeurtenis heeft toentertijd 140

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 142