De architect als grens-overschrijder ASHOK BHALOTRA We zijn allemaal grensbewoners. We wonen op de grens van economie en cultuur, filosofie en natuur, poëzie en proza, en ook letterlijk... Grensbewoners hebben een mooie mentaliteit. Het zijn smokkelaars. Ze smokkelen en overbrug gen. Ze ondergraven de grens en laten daarmee iets bijzonders ontstaan. Een architect moet ook grensbewoner, smokkelaar zijn. Hij moet een soort kameleon zijn, de kleur aannemen van de situatie waarin hij gevraagd wordt om mee te doen. De kleur van de economie, van de cultuur, van denkwijzen, van het landschap. Hij moet in de schoenen staan van duizenden mensen, simuleren hoe ze lopen, hoe ze bewegen, hoe ze denken. In mijn vak is dat natuurlijk een vloek in de kerk. Want een kameleon is onbetrouw baar, negatief. Het betekent dat je met alle winden meewaait. Maar er is een naar groei-impulsen gezocht, waardoor ze in de pas kan lopen met Vlissingen, Terneuzen en Goes, maar de onuitgesproken rivaliteitsge dachte gaat voorbij aan de voordelen van een gezamenlijk optreden. Nu scoort Goes vooral met zijn centrumfunctie, terwijl Vlissingen en Terneuzen kunnen bogen op een ligging aan diep vaarwater, waar mee aanspraak kan worden gemaakt op een internationale status. En Middelburg lobbyt ijverig om zelf in de 21ste eeuw zijn aanzien op te stuwen met Veersemeer-ontwikkelingen (recreatie en upper-class woonfunctie), de upgrading van de winkelfunctie in de binnenstad plus een grootschaliger detailhandelsconcentratie aan de buitenrand en de uitbreiding van de bestaande bedrijvigheid. Het ambitieuze Veerse-poort-project kan wel degelijk een versterking van de aantrek kingsfactor voor de woonfuctie betekenen en met de plannen uit de koker van Riek Bakker voor een verdere toekomst steekt Middelburg zijn hoofd wel boven het maaiveld uit. Maar hoe reëel het allemaal is moeten we afwachten. Een stadsge westelijke filosofie is hierbij in elk geval ver te zoeken, ondanks de geloofsbelijdenis van het elkaar aan vullende karakter: 'Teder uniek en samen sterk". 166

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 168