AS HOK BHALOTRA Commissie stedelijke kwaliteit Vlissingen heeft Bhalotra voor Zeeland ontdekt. Tenminste, als je naar de indrukwekkende lijst van projecten kijkt, een lijst die terug gaat tot 1965. Op die lijst staan het stedenbouwkundig concept van de herstructurering Pauwenburg zuid-oost en de supervisie op de architectonische uitwerking (1992-1994) als eerste van de Zeeuwse projecten vermeld. Eigenlijk was het wethouder Kees de Keyzer, die tijdens een lezing voor het eerst met hem in contact kwam. De Keyzer had net de portefeuille Volkshuisvesting overgenomen van Daan Bruinooge, die zijn Vlissingse wethouderszetel verwisseld had voor het provinciale pluche. Het eerste grote probleem waarmee De Keyzer geconfronteerd werd, was de verloedering in de naoor logse wijk Paauwenburg: leegstand, kraakpanden, drugsoverlast. Er lag een herstructureringsplan, waar hij niet erg enthousiast over was. De eerste kennismaking met Bhalotra leidde al snel tot een afspraak. Op de afspraak volgde een bezoek aan de Amersfoortse wijk Katten broek, die naar stedenbouwkundig ontwerp en onder architectoni sche supervisie van Bhalotra werd gerealiseerd. Vervolgens legde De Keyzer het Paauwen-burgconcept aan Bhalotra voor, die binnen een week met een totaal ander concept kwam. Zo werd Bhalotra Zeeland binnengehaald. Tegelijkertijd kwam het verzoek om voorzitter te worden van een commissie stedelijke kwaliteit. De Keyzer zag zo'n commissie als een democratisch platform om Vlissingers te betrekken bij volks-huisvesting en stedenbouw, te beginnen bij de herstructure ring van Paauwenburg. Het succes van de commissie als vorm van communiceren is zeker mede aan Ashok Bhalotra te danken. Rechterpagina boven: Fragment van "de Dobberende Dozen", een nieuwbouwproject in Vlissingen. Rechterpagina onder: Vlissingen, megabioscoop in de voormalige Spuikom. Ik ben een doener. Ik wil niet als voorzitter met mijn handen op mijn rug commentaar leveren. Voor mij was die commissie niet zomaar een institutie, maar ze moest het geweten van de stad worden. Dat houdt in dat er verantwoordelijkheden en rollen zijn. Eén rol is dat er stimulansen en inspiratie van zo'n commissie afstralen. Als je liet geweten van de stad wilt zijn, dan moet je ervoor zorgen dat anderen met liefde met de stad omgaan. Het tweede aspect van het geweten is, dat je medeplichtig, medeverantwoordelijk moet kunnen zijn. Dat betekent dat anderen ook het potlood een beetje moeten kunnen vasthouden. De derde rol kun je zien als 'de stok achter de deur'. De beleidsmakers moeten weten waarover men het eens is en waarover men het absoluut niet eens is. Die commissie stedelijke kwaliteit is echt een unieke constructie in Vlissingen! Zo'n commissie is een belangrijke motor. Niet alleen naar buiten, maar ook intern. Zo'n commissie is als het ware een bruggenbouwer vanuit het weten en geweten van de stad. Glimmende ogen, bonzend hart, maar wel de vuist op tafelHet is geen welstandscommissie. Nee, geheel anders. We willen als commissie graag meeboetseren, meedenken. Niet alleen vanuit de architectuur, ook vanuit de economie, de cultuur, het sociale. Zo'n commissie vertegenwoordigt geen 170

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 172