r ASHOK BHALOTRA Integraal waterbeheer op Neeltje Jans? En binnen? Na het overwinnen van wat kinderziektes lijkt hier ook alle reden tot lof. Van het water is spektakel gemaakt: licht-, duw-, treksensoren reageren op de bezoekers. Computers maken duizeling wekkende berekeningen om dat voor elkaar te krijgen. Het is een prachtige kermisattractie van, met en over water. Maar was dat nu de bedoeling? Als Nederland ergens naam mee heeft gemaakt, dan is dat met het omgaan met water. Eerst met zijn strijd tegen het water, sinds de Derde Nota Waterhuishouding met het integraal beheren van water. Water als economische en ecologische bron voor welvaart en leven. De ecologische watersysteembenadering is een Nederlandse vondst. Moest er na het huzarenstuk van een open Oosterscheldekering - een dam die je bij stormvloeden sluit, die onder minder desastreuze omstandigheden de getijden hun werk laat doen - niet een uiterst modern, informatief en educatief centrum komen? Een expositie waarin de ecologische samenhangen en economische benuttingen binnen een ecologisch kader konden worden uitgelegd? Ja, dat was oorspronkelijk wel de bedoeling, maar het geld is opgegaan aan de attractie die slechts zichzelf als doel heeft. Het zal zeker niet aan Ashok Bhalotra hebben gelegen. Hij maakte het masterplan voor Neeltje Jans nadat niemand meer wist hoe het moest en nadat een ambitieus plan van Louis van Gasteren als een te duur, onhaalbaar toeristisch-recreatief-informatief themapark uiteindelijk in de prullen mand was verdwenen. Als leek denk je dan: als ze nou eens al het geld dat de NV Beheersmaatschappij Neeltje Jans in de ontwikkeling van onhaalbare plannen heeft gestoken opnieuw mochten gebruiken, dan zou er misschien eens een echt informatiecentrum over integraal waterbeheer en de watersysteembenadering van de grond kunnen komen. Nergens is een betere plaats te bedenken dan juist op Neeltje Jans. Waterpaviljoen op Neeltje Jans. 174

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 176