DE DELTA Nogal logisch dat al die ontwikkelingen de waterbeheerders en kustverdedigers in de Delta dwingen om constant bezig te zijn met aanpassingen en verbeteringen in watersystemen. Gerrit Jan Schiereck was eind jaren zeventig werk zaam bij de Deltadienst en betrokken bij het waterloopkundig onder zoek. Hij is nu verbon den aan de TU-Delft. (Foto Meetkundige Dienst R.W.S.). De enige constante is verandering Gerrit Jan Schiereck was begin jaren zeventig coördinator van het waterloopkundig onderzoek bij de Deltadienst. Hij is nu universitair hoofddocent aan de Technische Universiteit Delft, afdeling Civiele Techniek. "In de jaren zeventig zei de Raad van de Waterstaat al tegen Rijks waterstaat: lever ons in plaats van dé oplossing maar alternatieven en de bijbehorende argumenten voor en tegen, zodat wij als Raad - en uiteindelijk de politiek - kunnen kiezen. De huidige generaties civiel ingenieurs die we afleveren, krijgen bij ons projectonderwijs. Wij leggen een praktijkprobleem op tafel. De studenten moeten oplossingen aandragen die ze onderling vergelijken aan de hand van criteria. Maar toch zit heel diep in al die hoofdjes: er is één absoluut favoriete oplossing." Schiereck zegt met een gemeen lachje: "Ik schep er dan een satanisch genoegen in om een paar forse gaten te schieten in hun favoriete oplossing." Volgens Schiereck komt het door de wis kundeles op de middelbare school. Elke wiskundesom heeft immers ook maar één goede oplossing. Nou, dat denken slaan ze er in Delft als het ware uit." Ook doen we rollenspellen, bijvoorbeeld met Coastal Zone Managementvraagstukken. De ene student is manager van een chemische fabriek, de andere directeur van het nationale maritieme park in een delta, enzovoort. De les is dat er geen absolute waarheden zijn, maar alleen 'jouw' waarheid en dat er een verschil is tussen gelijk hebben en gelijk krijgen. En ook dat een oplossing alleen goed is wanneer er een maatschappelijk draagvlak voor bestaat.Schiereck ziet wel een grote tweedeling in de mentaliteit van de Delftse civielen. "De studenten in staal en beton denken nog steeds absoluut. De morfologen en waterbeheerders denken beschei dener en beseffen dat ze in en mét de natuur werken. En dat werk is per definitie met onzekerheden omgeven." Gevoelig In de medische wetenschap, waar men met een ander complex systeem werkt - het menselijk lichaam - zijn twijfel en verandering van visie toegestaan. Op beleidsterreinen als onderwijs, ontwikke lingssamenwerking, asielbeleid, zelfs economie, ondergaat het beleid af en toe forse koerswijzigingen zonder dat er iemand van z'n stoel valt. Maar wanneer een ambtenaar van Rijkswaterstaat zich genuan ceerd afvraagt of we met de kennis van nu weer voor een stormvloed kering zouden kiezen, worden Kamerleden geagiteerd en krijgt de ambtenaar een uitbrander. Toch nog het oude onfeilbaarheids- en 15

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 17