Het in 1769 opgerichte Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Weten schappen bezit de grootste verzameling kaarten, plattegronden, teke ningen, topografische prenten, portretten en ander beeldmateriaal over Zeeland. De verzameling staat bekend onder de naam Zelandia lllustrata en bevindt zich in het Rijksarchief in Zeeland. In 1997 nam de heer J.L.J.B. baron Sweerts de Landas, de toenmalige voorzitter van het Zeeuwsch Genootschap, het initiatief om dit fraaie bezit meer onder de aandacht van het publiek te brengen door het beeldmateri aal - in een thema gegroepeerd - te publiceren in een nuttige ring band-agenda. Inmiddels heeft de agenda haar weg in en buiten Zeeland gevonden. Velen kochten hem als een praktische bureau-agenda, die na gedane diensten als een fraaie beeldverzameling bewaard kan worden. Veel bedrijven en instellingen kochten hem voor intern gebruik of als relatiegeschenk. Het initiatief blijkt een schot in de roos, want de agenda is erg gewild en het Zeeuwse erfgoed krijgt er een grotere bekendheid door. Dit jaar geeft het Koninklijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschap pen de agenda voor de derde maal uit. Na de thema's 'Zeeland Maritiem' (1998) en 'Burchten en Buitenplaatsen'(1999) is voor de uitgave van het jaar 2000 gekozen voor 'Lering en Vermaak'. De agenda heeft een handzaam formaat van 20.3 x 21 cm. Er is een fraai vorm gegeven calendarium, een pagina per week, de zeven dagen van maandag tot en met zondag in horizontale banen over de bladzijde verdeeld. Een ruime linker marge is geschikt voor extra aantekeningen. De grote aantrekkelijkheid zit hem in de ruim 50 afbeeldingen, de meeste in fullcolour met een kort verklarend bijschrift in het Nederlands en Engels. De agenda is voor 25,-- te koop bij de Zeeuwse boekhandel en bij het museum De Schotse Huizen in Veere. De agenda voor 2001 staat in het teken van 'Handel en Nijverheid'. Deze verschijnt in juni 2000. Er bestaat een mogelijkheid om de agenda via voorintekening met korting te verkrijgen. Bij afname van een enkel exemplaar bedraagt de prijs 20,-. Bij afname van grote aantallen kan er een grotere korting worden verleend. Het is voor bedrijven of instellingen bovendien mogelijk om bij afname van een groter aantal agenda's het eigen logo in te laten drukken. Voorintekening (vanaf december 1999 tot 15 april 2000) en nadere informatie bij het secretariaat van het Genootschap, p/a Zeeuwse Bibliotheek, Kousteensedijk 7 in Middelburg. Tel. 0118 654 347. 215

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 217