De Westerschelde Saeijs pleit ook voor een schoner en zouter Veerse Meer. Saeijs: "Een doorlaatmiddel in de Veerse Dam? Ik zit meer op de lijn van een kortsluiting via een kanaal of iets dergelijks." Colijn: "Op het land zijn we bezig met estuariumondersteunende maatregelen. Zeg maar dat je de estuaria weer een beetje hun natuur lijke omgeving op het land teruggeeft. Je kunt bijvoorbeeld denken aan het herstel van kreken. Zou het niet een aardig idee zijn om eens te kijken naar het Schenge - een oude kreek ten westen van Goes op Zuid-Beveland - en te overwegen om die weer zout maken, net als vroeger, en te koppelen aan het Veerse Meer." In de inrichting van de verschillende Deltawate ren weerspiegelen zich de politieke prioriteiten van toen. Het Veerse Meer werd ingericht in de jaren zestig met als hoofdfuncties openlucht recreatie en landbouw. (Foto Kees Bos) Saeijs: "In het jaar 2025 leeft 25% van de wereldbevolking in delta's. In alle delta's ontstaan grote havens. En alle delta's zijn nu eenmaal ongeschikt voor diepgaande schepen. Het probleem dat we hier heb ben met die grote schepen naar Antwerpen is dus een wereldwijd probleem. Tot nu toe passen we de vaarweg aan aan de schepen. We stellen normen aan de diepte van de geul. Laten we het nu eens omdraaien en in internationaal verband, dus wereldwijd, normen opstellen voor de maximale maat en diepgang van zeeschepen. Het watersysteem zelf wil namelijk ondieper. Wat we nu aan het doen zijn is door middel van baggeren gigantische hoeveelheden zand en slib rondpompen in het systeem. De mens legt het op de 23

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 25