DE DELTA "Bedenk dat de Delta als een blauw/groen hart midden in een hoef ijzer van verstedelijking en industrie ligt. Dat hoefijzer wordt gevormd door de Vlaamse havens en steden, door het gebied langs de Nieuwe Waterweg en de Zoom in het oosten met z'n Schelde- Rijnverbinding. Dat Groen-Blauwe Hart met zijn havens, schone water, zijn weidse uitzichten en zijn prachtige natuur verdient min stens zoveel aandacht van waterbeheerders, ruimtelijke ordenaars en bestuurders als het Groene Hart van Holland." Saeijs geeft aan dat de van elkaar gescheiden Deltawateren een pri maire (biologische productie hebben, die maar een kwart is van het gemiddelde van delta's elders op de wereld. Een optimaal ingerichte Zeeuwse Delta zou zelfs een twaalf keer grotere productie kunnen hebben dan op dit moment. Saeijs "We laten een enorme gebruiks ruimte liggen. Wat ik daarmee bedoel? Neem als voorbeeld het Haringvliet. Door de sluizen open te zetten, wordt het probleem van het teveel aan organisch materiaal omgezet in pure winst: vis geschikt voor menselijke consumptie." Colijn schetst uitgaand van dat voorbeeld een wat algemener beeld: "We hebben goed op onze watersystemen gepast. Ze liggen er goed geconserveerd bij, klaar voor de toekomst. Nu moeten we met behoud van veiligheid de scheidingen tussen zoet en zout, tussen land en water en tussen voedselarm en voedselrijk daar waar het kan gaan verzachten of zelfs opheffen." Schiereck gebruikt een mooie metafoor. "De Delta is een goed huis, maar de inrichting en de bestemming van de kamers moet je steeds aanpassen en misschien moet je een paar muurtjes doorbreken. Veerkracht zit ook in de mens zelf. Op basis van nieuwe kennis, Linkerpagina, boven: inzichten en visies blijven we eeuwig aan de gang. Bij het tweehon- De Volkeraksluizen vormen een belangrijke schakel in de Schelde- Rijnverbinding. (Foto Meetkundige Dienst R.W.S.) Linkerpagina, onder: De haven van Walsoorden aan de Westerschelde. (Foto Meetkundige Dienst R.W.S.) Een optimaal ingerichte Zeeuwse Delta zou volgens Saeijs een twaalf maal hogere (biologi sche) productie kunnen hebben dan op dit moment. (Foto Meetkundige Dienst R.W.S.) 29

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 31