005TERSCHELDE Een actueel rijksproject in dienst van het behoud van cultuurhistori sche en archeologische waarden, 'Belvedere', schiet al evenzeer maar om andere redenen te kort. Linkerpagina, boven: Het haventje aan de Oesterput ten noord westen van Colijnsplaat (Noord-Beveland) bood vroeger plaats aan sche pen tot vijfhonderd ton. Linkerpagina, onder: Inlaagachtig gebied bij de Oesterput, Noord- Beveland. Archeologisch onder zoek in het verdronken land, 1995, Valkenisse in de Westerschelde bij Waarde. (Foto H. Hendrikse) Bedreiging archeologische waarden Intussen gaat de bedreiging en aantasting van het archeologisch erf goed gestaag door. Niet alleen in de Oosterschelde uiteraard. Volgens een - nog gematigde - schatting van de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonderzoek (ROB) uit 1994 (intern rapport nr. 13) is in de voorafgaande veertig jaar ongeveer een derde deel van de archeologische informatiewaarde van de Nederlandse bodem vernie tigd. Vooral de intensivering van de landbouw (diepploegen bijvoor beeld) en de verstedelijking zijn hier debet aan. De aantasting in de Oosterschelde komt vooral op rekening van de visserij, vooral de kokkelvisserij, sportduiken en de hiermee ten dele samenvallende plaag van de 'schatgraverij': particulieren die sinds jaar en dag de verdronken landen afstropen om met hun prikstokken aardewerk op te sporen, en die sinds enkele decennia zijn gewapend met de metaaldetector. Vóór 1990 was het op het in 1530/32 verdronken Nieuwlande - een der belangrijkste vindplaatsen in het Verdronken Land van Zuid- Beveland - door de toestroom van schatgravers soms net zo gezellig druk als aan het strand op een milde zomerdag. Het nu geldende betreedverbod uit het oogpunt van natuurbescherming, gepaard met een sanctiebeleid van boetes, heeft die overlast verminderd, maar niet geheel opgeheven. Hetzelfde geldt in recente jaren min of meer voor het in archeologisch opzicht uiterst belangrijke verdronken dorp Valkenisse ten zuidoosten van Waarde in de Westerschelde. Ook hier zijn regelmatig bekeu ringen uitgedeeld op basis van het betreedverbod van de Schorren van Waarde, een onder Staatsbosbeheer ressorterend natuurgebied. De explosief toegenomen popula riteit van de Oosterschelde bij sportduikers vormt een groeiende bedreiging. In heel West-Europa bevindt zich immers - door de vermindering van het tij en de stroomsnelheid - geen zout getij- dengebied met een zo grote door zichtigheid als de huidige Ooster- 39

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 41