OOSTE RSCHELDE De schipper van de 'Friesland' had nooit van Nehalennia gehoord. Lag dat aan hem? Nee, hij vertelde gewoon zijn door VVV en rederij verstrekte verhaaltje, met smaak zelfs en vol goede wil. En hij stond altijd open voor nieuwe gegevens, verzekerde hij. Verzonken tempels, onder water verdwenen godinnen - "Zulke informatie trekt de men sen, en maakt de Schelde alleen maar interessanter". Inderdaad, omdat dergelijke informatie het landschap verrijkt met betekenis. Duidelijker dan de schipper het deed, kan het 'nut' van archeologische basiskemiis van de Oosterschelde wel niet worden omschreven. Noot Dit artikel geeft strikt de persoonlijke visie van de auteur weer, en niet die van enigerlei organisatie, overheidsinstelling of overlegorgaan. Literatuur Beleidsplan Oosterschelde 1995 (Middelburg: Stuurgroep Oosterschelde en Provinciale Staten van Zeeland, 1995). Arnold Carmiggelt, Kruisende sporen. Handleiding voor amateur-archeologen (Utrecht: Uitgeverij Matrijs, 1998). Leida C.j. Goldschmitz, Henk Hendrikse, Jan J.B. Kuipers, 'Valkenisse "verdronken landen'". In: Het ondergrondse landschap langs de kustlijn. Tentoonstellingen in het Ministerie van Landbouw Natuurbeheer en Visserij (Rotterdam 1999]), 39-46. R.M. van Heeringen, A.M. Koldeweij en A.A.G. Gaalman, Heiligen uit de modder. In Zeeland gevonden pelgrimstekens (Utrecht/Zutphen, 1988). Ad de Jong, Oosterschelde (Middelburg: Provincie Zeeland en Stuurgroep Oosterschelde, 1998). Jan J.B. Kuipers (eindred.), Verdronken land: Valkenisse en Keizershoofd (bijdr. L.C.J. Goldschmitz-Wielinga, R.M. van Heeringen, H. Hendrikse, J.J.B. Kuipers, D. van der Linden, J. Smits; Goes: De Koperen Tuin, 1995). Jan J.B. Kuipers, Zeeuwen te water (Middelburg: Provincie Zeeland, 1996). Jan J.B. Kuipers, Zilt en zoet (Middelburg: Provincie Zeeland, 1997). Jan J.B. Kuipers, Zeeuwen tegen het water (Middelburg: Provincie Zeeland, 1998). Jan J.B. Kuipers en Chiel Jacobusse, Inlagen en karrevelden (Goes: De Koperen Tuin, 1998). Milieubeschermingsgebieden (Milieureeks nr. 3; Middelburg: Provincie Zeeland, 1995). De zin van de Westerschelde (3de herz. dr.. Middelburg: Provincie Zeeland, 1996). Just Walter en Adriaan Haartsen, Belvedere: feiten en cijfers (Belvedere-reeks no. 4, Den Haag [1997]). 48

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 50