KONINKLIJKE ZEELANDIA op en bakkers vochten erom om mee te mogen doen. De vraag over trof de inschatting vele malen. Na zes weken was er een spontane merkbekendheid van 85%! Bijna alle bakkers in Nederland hebben destijds het Pandabroodje in hun assortiment opgenomen en in januari 1999 was er al circa 6 miljoen gulden aan het WNF overgemaakt! Uiteraard heeft Zeelandia daar zelf ook van geprofiteerd. Maar het profijt van deze publicitaire toevalstreffer valt in het niet bij de grote doorbraak van de onderneming van de oude HJD. Die kwam in de jaren dertig, toen zijn zoon MD via een makelaar in oliën en vetten in contact kwam met ene Van den Dorpel uit Scheveningen. Succes met een emulgator uit Denemarken Van den Dorpel was een technicus, die als zelfstandig intermediair optrad tussen Einar Viggo Schou - een Deen die een emulgator had ontwikkeld en daarop patent had - en bedrijven, die deze emulgator konden toepassen. Schou had al in 1907 koeltrommels voor de mar garine-industrie ontworpen en in 1920 maakte hij een emulgator voor de productie van margarine. Van den Dorpel legde de connectie met onder andere Van den Berg &Jurgens. Toen Schou in zijn naar een oud, dertien de eeuws landgoed vernoemde fabriek Palsgaard in Juelsminde aan de Oostkust van Jutland in 1930 een speciale emul gator voor de bakkerijgrondstoffen uit vond, werd het contact gelegd tussen Van den Dorpel en M. Doeleman. Zo kreeg Zeelandia toegang tot Deense knowhow om een mengsel van olie en water te maken. Carlo en Zea Destijds was het een nieuwigheid, waarvan je de waarde moest schatten. De technisch begaafde MD zag die direct en wist zijn commerciële vader HJD daarvan te overtuigen. Samen met Van den Dorpel experimenteerde MD in Zierikzee met de Deense emulgator om een product te ontwikkelen, waarmee bakkers hun bakplaten en -blikken konden invetten. Dat product kwam er. De combinatie van olie en water bete kende een aanzienlijke reductie van het vetgebruik. Het product werd Carlo 68

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 70