ONINKLIJKE ZEELANDIA expeditie, later trok het in bij de firma C.J. van Houten in Weesp. Ondanks een groot gebrek aan woningen wist Zeelandia het perso neel onder te brengen. Kees Kloet bleef met een kleine ploeg achter in Zierikzee, de rest ging naar Leeuwarden, Rotterdam of Weesp. De familie Doeleman vond onderdak in Naarden. Telefonisch bleef er contact met Zierikzee tot in september. Toen de verbinding daarna uitviel werd een bescheiden deel van de productie in Amsterdam bij de firma J.A. Luyck's ondergebracht. In november volgde een fabricageverbod voor bakkerijgrondstoffen, waarop het bedrijf volledig stil kwam te liggen. Van de 7000 inwoners van Zierikzee bleven er zo'n 800 achter. Die hebben het, zeker na november 1944 niet gemakkelijk gehad. Men kende geen hongerwinter, zoals in Holland. Er kon wat groente geteeld worden in de tuinen, een varken worden gemest met Zeelandia-grondstoffen, die toch niet meer gebruikt konden worden. Men probeerde ervan te maken wat er van te maken viel. In het kan toor van Zeelandia werden kerkdiensten georganiseerd, Zeelandia- personeel schilderde de gasfabriek op, er werd zelfs wat aan sport gedaan en men trachtte plunderingen te voorkomen, hetgeen helaas niet altijd lukte. De naar Holland verhuisde personeelsleden hadden het overigens in die winter heel wat slechter getroffen. Dat gold ook voor de familie Doeleman. Joop Doeleman, de jongere broer van Herman, die bij Zeelandia als stafmedewerker onder andere het wagenpark en de gebouwen beheert, vertelt het verhaal hoe zijn grootvader voor honderd gulden - net zoveel als eertijds voor het Gebrandschilderd raam in de ingangshal van het hoofdkantoor, Poststraat I I "Aangeboden aan de directie door het personeel van Zeelandia H. j. Doeleman N.V. ter herinnering aan en als dank voor haar mede leven tijdens evacuatie van Zierikzee. Februari 1944 - Juni 1945." 1 .«rum «fes - '-JhUjWLl 77

Zeelandboek / Zeeuws jaarboek | 1999 | | pagina 79